LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

RÓWNAĆ SZANSE
W MBP Brusy

 

 

 

      2012

  Projekt ,, Z prostego coś wielkiego  

   Zakończenie projektu „Z prostego coś WIELKIEGO”

W środę 27 czerwca 2012 r. o godzinie 1700 ,  w Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach odbyło się uroczyste zakończenie projektu „Z prostego coś WIELKIEGO”. Pierwszą część spotkania rozpoczął pokaz prezentacji multimedialnej przygotowany przez uczestników. Projekt był realizowany w bibliotece w Brusach i trwał od stycznia do czerwca br. Dofinansowanie na zadania otrzymano z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w regionalnym programie grantowym "Równać Szanse 2011".

Uczestnikami warsztatów z origami byli: Natalia Trzebiatowska, Zofia Lubińska, Bartosz Cysewski, Aldona Wanta, Karolina Czarnowska, Aleksandra Lepak, Dominika Rytlewska, Beata Rolbiecka, Martyna Stoltmann, Agata Wera, Patrycja Szczęsna, Karolina Rytlewska, Wioleta Singer, Daria Leszczyńska, Patrycja Januszewska, Zuzanna Rafińska, Paulina Weltrowska, Natalia Łyczywek, Paulina Bruska oraz Patrycja Trzebiatowska.

Na zakończeniu podziękowano uczestnikom za wytrwałość i zaangażowanie. Rodzice i nauczyciele zapoznali się z tym, co robiono podczas trwania ponad 50 godzin spotkań warsztatowych. Mieli również możliwość obejrzenia wystawy, która ukazywała efekty pracy twórczej uczestników. Spotkanie urozmaicono wyświetleniem filmów z cotygodniowych spotkań. Zebrani dowiedzieli się o prowadzonych warsztatach z zakresu Origami płaskiego, modułowego i Kusudamy. Ponadto młodzież poinformowała zebranych o warsztatach, które prowadziła na terenie gminy Brusy w Brusach, Leśnie, Męcikale i Kosobudach dla dzieci, młodzieży i osób starszych. Młodzi uczestnicy mieli okazję wcielać się w rolę „nauczycieli” i przekazać nabytą wiedzę kolejnym chętnym, chcącym zapoznać się z techniką origami.

Koordynatorem półrocznych spotkań była pani Anna Błaszkowska, technik origami uczyła pani Beata Zblewska natomiast warsztaty z komunikacji społecznej przeprowadziła pani Paulina Kiedrowicz. Na koniec spotkania uczestnicy wyrazili chęć kontynuowania zajęć po przerwie wakacyjnej oraz otrzymali pamiątkowe certyfikaty za udział w projekcie.

 

 

 

 

     Warsztaty origami

  Harmonogram warsztatów:

5.06     - CKiB Brusy - mała sala                               - 1700-1830

12.06   - Leśno - Wiejski Dom Kultury                     - 1600-1730

19.06   - Męcikał – czytelnia filii bibliotecznej          -  1700-1830

21.06   - Kosobudy - Wiejski Dom Kultury              - 1700-1830

 Młodzież biorąca udział w warsztatach „ Z prostego coś Wielkiego”, dofinansowanych z  Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu „Równać Szanse 2011”, zaprasza na zajęcia składania papieru. Podczas zajęć przewidziane jest składanie papieru technikami: orgiami płaskie z koła, orgiami modułowe model chiński oraz kusudama. Origami jest ciekawym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, uczy wytrwałości i cierpliwości, a także kształci kreatywne pomysły. Zachęcamy do wzięcia udziału w naszych warsztatach, zarówno młodzież jak i osoby dorosłe.

 

 

 

  Z prostego coś WIELKIEGO

 Od stycznia 2012 roku z Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach trwają warsztaty z origami.

Zajęcia dofinansowane są z Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, w ramach programu Równać Szanse 2011 i przeznaczone są dla młodzieży w wieku 13 – 19 lat. Dotychczas uczestnicy projektu, zapoznali się z sztuką składania papieru z koła, jest to origami płaskie. W dalszych zajęciach przewidziane są warsztaty z nowych sztuk składania papieru, między innymi origami 3D i kusudama. Zapraszamy do uczestnictwa w zajęciach w każdy czwartek od 16 do 19.

Origami to sztuka składania papieru, pochodząca z Chin, rozwinięta w Japonii i dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską. W XX wieku ostatecznie ustalono reguły origami: punktem wyjścia ma być kwadratowa kartka papieru, której nie wolno ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać i z której poprzez zginanie tworzone są przestrzenne figury 

 

 

 

 

  2011

  Projekt ,, Młodzież po Kaszubsku  

 

 

Zakończenie projektu „Młodzież po kaszubsku” podczas Nocy świętojańskiej w Leśnie

 

W sobotę 11 czerwca 2011 r. w Leśnie odbyło się uroczyste zakończenie projektu „Młodzież po kaszubsku” oraz obchody Nocy Świętojańskiej. Spotkanie zorganizowali uczestnicy projektu,  Miejska Biblioteka Publiczna w Brusach oraz Rada Sołecka w Leśnie.

W piątek do późnych godzin popołudniowych trwały warsztaty kulinarne, na których przygotowywano potrawy kaszubskie na zakończenie.

Pierwsza część spotkania rozpoczęła się o godzinie 16.00 w świetlicy wiejskiej, gdzie nastąpiło podsumowanie projektu i pokaz prezentacji multimedialnych. Projekt trwał od stycznia do czerwca w bibliotece w Brusach i filii bibliotecznej w Leśnie i dofinansowany był z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w regionalnym programie grantowym "Równać Szanse 2010". Uczestnikami projektu była młodzież ze Szkoły Podstawowej w Leśnie, Gimnazjum w Brusach i Lubni oraz z Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego w Brusach. Na spotkanie organizacyjne zgłosiło się 36 młodych ludzi, w Leśnie 16 i w Brusach 20.

Na zakończeniu podziękowano uczestnikom za wytrwałość i zaangażowanie w projekt. Rodzice, dyrektorzy i nauczyciele zapoznali się z tym, co robiono podczas ponad 50 godzin spotkań w bibliotekach oraz mieli możliwość obejrzenia wystawy. Wystawa ukazywała efekty pracy twórczej uczestników, na której pokazano: zdjęcia z warsztatów, malarstwo na szkle, rzeźbę, plecionkarstwo oraz hafty kaszubskie. Zebrani dowiedzieli się o prowadzonych warsztatach z tradycji kultury, dziennikarstwa, kulinarnych, o spotkaniach kulturoznawczych i integracyjnych z osobami starszymi.

Następnie dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty Pan Jacek Bruski skierował do młodzieży i zgromadzonych słowa wdzięczności i pogratulował uczestnikom uczestnictwa w projekcie. Pani Ewa Kosiedowska z Centrum Wolontariatu ze Słupska zachęciła młodzież do kontynuowania tego typu spotkań w bibliotekach.

Po części wstępnej wszyscy przeszli nad jezioro, gdzie uczestnicy projektu we współpracy z Teatrem Obrzędu Ludowego „Zaboracy” działającego przy Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Brusach przedstawili „Obrzęd ścinania kani”. Program artystyczny przygotowała Danuta Miszczyk.

Kolejnym punktem spotkania było uroczyste rozdanie przez dyrektora Gminnego Zarządu Oświaty certyfikatów młodzieży oraz wręczenie podziękowań dla prowadzących warsztaty przez dyrektora Szkoły Podstawowej w Leśnie, Pana Piotra Elszkowskiego. Warsztaty kulinarne prowadziła Halina Kiedrowicz, z haftu kaszubskiego – Irena Peplińska, z rzeźby – Ludwika Warnke, z malarstwa na szkle – Maria Frymark, z plecionkarstwa – Elżbieta Łonska.

Następnie zaproszono zebranych do degustacji potraw kaszubskich. W między czasie komisja konkursowa dokonała wyboru najpiękniejszego wianka. Wybrano 5 najładniejszych wianków. Konkurs na najpiękniejszy wianek wygrała Agata Skwierawska, drugie miejsce zdobyła – Wiktoria Słomińska, trzecie – Justyna Skwierawska, czwarte – Magdalena Cuppa i piąte – Alicja Gierszewska. Nagrodę dla najmłodszej właścicielki wianka zdobyła Kinga Kloskowska. Po rozdaniu nagród nastąpiło puszczanie wianków na wodę.

Spotkanie zakończyło się śpiewem kaszubskich piosenek i wspólną biesiadą.

 

 

  „Młodzieżowy spływ kajakowy”

W sobotę 21 maja br. bibliotekarze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brusach zorganizowali Młodzieżowy Spływ Kajakowy dla uczestników projektu „Młodzież po kaszubsku”, dofinansowanego z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w regionalnym programie grantowym „Równać Szanse 2010”. 

Trasa spływu liczyła ok. 17 km po rzece Zbrzycy. Spływ rozpoczął się w Leśnie i trwał ponad 6 godzin. Trasa wiodła przez miejscowości: Leśno, Kaszuba, Osada Milachowo Młyn, Rolbik i Widno. O godzinie 10.30 rozpoczęła się wspólna zabawa. Uczestniczy ruszyli z Leśna i po 2 godzinach gdy wszyscy dopłynęli do Kaszuby mogli sobie troszkę odpocząć.  Każdy mógł poczęstować się upieczonym ciastem oraz wypić coś zimnego lub ciepłego i podzielić się swoimi wrażeniami gdyż dla większości uczestników był to ich pierwszy w życiu spływ. Młodzież przyznała, że coraz lepiej idzie im wiosłowanie i sterowanie kajakiem. Po poczęstunku wszyscy nabrali sił i  ruszyli w dalszą drogę.

            Około godziny 16.00 wszyscy dotarli na miejsce do Widna, choć zmęczeni i głodni byli bardzo zadowoleni.  W Widnie czekał na nich grill z ciepłymi kiełbaskami i inne smakołyki aby mogli odpocząć i się posilić. Przy wspólnym posiłku każdy z uczestników opowiadał swoje przygody i odczucia po spływie. Pogoda  dopisała, czas minął szybko i w miłej atmosferze i wszyscy uczestnicy z uśmiechami na twarzach i przy śpiewie kaszubskich piosenek  o godzinie 17.30 wrócili do domu.

 

 

 ''Młodzież po kaszubsku''- warsztaty z dziennikarstwa

 

13 maja w czytelni MBP w Brusach odbyły się warsztaty z dziennikarstwa, na których młodzież przygotowuje się do zakończenia projektu „Młodzież po kaszubsku” dofinansowanego z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w programie Równać Szanse 2010.

Na piątkowych zajęciach uczestnicy przygotowują wystawę z przeprowadzonych dotychczas warsztatów z komunikacji społecznej i tradycji kultury. Wystawa będzie obejmowała kilka tablic zdjęć i wystawiona będzie na zakończenie projektu w dniu

11 czerwca 2011 r. w Leśnie.

 

 

 

       

"Młodzież po kaszubsku" u Józefa Chełmowskiego

  W piątek 6 maja młodzież z Brus i Leśna w ramach projektu „Młodzież po kaszubsku” wyruszyła na wycieczkę rowerową do Brus Jaglii aby odwiedzić artystę ludowego Józefa Chełmowskiego. 
Uczestnicy pytali o twórczość, inspiracje, symbolikę w rzeźbach i obrazach artysty. Na wielu pracach zamieszczone były różne sentencje ułożone przez artystę, np. „Wieczność jest stale obecna w czasie”. Na drzwiach do szopy prowadzącej do kilku pomieszczeń z różnymi pracami i przedmiotami gromadzonymi przez Pana Józefa był taki oto wpis pośród kwiatów i wici roślinnych: „Kimkolwiek jesteś jeśli chcesz ocenić chwałę tego miejsca podziwiaj nie złoto nie cenę lecz mistrzowskie dzieło”. Często  odpowiadając na pytania Pan Józef mówił: „tego nie powiem, to tajemnica, nie wszystko można wiedzieć…”

Józef Chełmowski to jeden z najbardziej znanych mieszkańców naszej gminy i całej Ziemi Zaborskiej. Pan Józef zaprosił uczestników również do swojego tajemniczego ogrodu pełnego uli, z których każdy przedstawia coś innego. Dowiedzieliśmy się, ze najstarszy ul ma ponad 40 lat!   

Na zakończenie wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej a żegnając nas Pan Józef dał nam kartkę ze swoimi pieczątkami i sentencją: „Nie znać historii to być zawsze dzieckiem”.

Żywa lekcja historii w zaczarowanym świecie Pana Józefa jest czymś co zostaje w pamięci na bardzo, bardzo długo…

 

 

  Projekt „Młodzież po kaszubsku” na półmetku

     W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brusach i Filii Bibliotecznej w Leśnie trwają warsztaty z tradycji kultury realizowane w ramach projektu „Młodzież po kaszubsku” z programu „Równać Szanse 2010” dofinansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Celem projektu jest zapoznanie się młodzieży wsi Leśno i Brus z tradycją kulturową Kaszub.
W styczniu 2011 r. w Leśnie i Brusach odbyły się spotkania organizacyjne uczestników i organizatorów projektu, na których ustalono dokładne daty spotkań i warsztatów w bibliotekach. Spotkania odbywają się w piątki w godz. od 16.30 do 18.30. Zajęcia są przeznaczone dla młodzieży ponadgimnazjalnej i z gimnazjum w Brusach i Lubni.
Młodzież z Leśna i Brus uczestniczy w różnych warsztatach promujących tradycję i kulturę swojego regionu. W ramach projektu zrealizowano już warsztaty z komunikacji społecznej prowadzone przez panią Iwonę Wałdoch. W czasie zapustów młodzież piekła pączki i faworki z przepisów uzyskanych od swoich dziadków i rodziców. W marcu topiono marzannę, którą wcześniej wykonano na zajęciach z tradycji kultury. Przeprowadzono warsztaty z haftu kaszubskiego, które prowadziła Irena Peplińska oraz rzeźby w korze prowadzone przez panią Ludwikę Warnke. Obecnie trwają zajęcia z malowania na szkle prowadzone przez panią Marię Frymark.
Do końca projektu zostaną przeprowadzone zajęcia z plecienia ze słomy, wycieczka rowerowa do artysty ludowego, mieszkańca Brus Jaglij – pana Józefa Chełmowskiego, spływ kajakowy Zbrzycą z Leśna do Widna, ścinanie kani. Uroczyste zakończenie projektu planowane jest 11czerwca.

 

 

 

 Od stycznia w bibliotece w Brusach i filii bibliotecznej w Leśnie rozpoczęły się spotkania w ramach projektu „Młodzież po kaszubsku” dofinansowanego z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w regionalnym programie grantowym „Równać Szanse 2010”.                                                          

  Celem projektu jest nabycie umiejętności pozyskiwania wsparcia społecznego oraz zapoznanie się młodzieży w wieku 13-19 lat z Leśna i Brus z zapomnianą tradycją kulinarną
i kulturową Kaszub kultywowaną w języku kaszubskim. Na spotkanie organizacyjne zgłosiło się 36 młodych ludzi, w Leśnie 16 i w Brusach 20. Jest to młodzież z Gimnazjum w Brusach
i Lubni oraz z Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego w Brusach.

W projekcie zakończono już warsztaty z komunikacji społecznej. Teraz młodzież będzie uczestniczyć w warsztatach z tradycji kultury. Ponadto planowane są warsztaty umiejętności pracy w grupie, dziennikarstwa, kulinarne, spotkania kulturoznawcze i integracyjne z osobami starszymi, imprezy okolicznościowe integrujące środowiska Leśna i Brus.

W ramach projektu młodzież pokaże efekty swojej pracy twórczej poprzez wystawę zdjęć
z warsztatów, prac malarskich, rzeźbiarskich itp. w bibliotekach i świetlicy wiejskiej w Leśnie. Projekt przyczyni sie do pielęgnowania tradycji, obyczajów i obrzędów Kaszub oraz zintegruje środowisko młodzieży.

Dotacja zostanie wykorzystana na zorganizowanie imprez i wystaw, artykułów do przeprowadzenia warsztatów kulinarnych, rzeźbiarskich i malarskich, płyt DVD i nośników pamięci do udokumentowania dorobku warsztatów. Ponadto z dotacji zakupiono kamerę niezbędną do zajęć z autoprezentacji.
Przypominamy, iż misją Programu "Równać Szanse" jest wyrównywanie szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży z terenów wiejskich i małych miast (do 20 000 mieszkańców). Główne efekty programu to przede wszystkim:
• aktywizacja środowiska lokalnego, integracja wokół działań na rzecz młodzieży;
• podniesienie wiedzy uczestników projektów o lokalnych zasobach organizacyjnych
i społecznych;
• poprzez umiejętność określania swoich mocnych i słabych stron podniesienie skuteczności wyboru właściwej ścieżki zawodowej;
Mamy nadzieję, że nasz projekt przyczyni się do aktywizacji młodych ludzi do działań na rzecz rówieśników i własnej społeczności, a dzięki spotkaniom i zajęciom warsztatowym w bibliotekach młodzież z Brus i Leśna zintegruje się oraz wspólnie będzie popularyzować zapomnianą tradycję kulinarną i kulturową Kaszub kultywowaną na terenie naszej „małej ojczyzny” – gminy Brusy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011