LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

27 marca  o godz. 16:30 w czytelni Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Klubowicze mieli okazję dyskutować na temat książki „Dziewczynka w zielonym sweterku” Krystyny Chiger oraz filmu nakręconego na jej podstawie „W ciemności” w reżyserii Agnieszki Holand.

Dziewczynka w zielonym sweterku” to wstrząsająca historia żydowskiej dziewczynki  Krystyny Chiger. Książka została wydana w marcu 2011 roku opisuje życie w cuchnących kanałach i historię wydzierganego przez babcię, zielonego sweterka. Książka nie rozczarowuje, lecz wstrząsa.

Główną bohaterką tej książki jest ośmioletnia Krysia, która opowiada o swoim pobycie w lwowskim getcie. Ukazuje ona kontrast doświadczeń sprzed wojny (luksusowe, beztroskie życie rodziny Chigerów) oraz wojennej rzeczywistości (codzienność w cuchnących kanałach, w wilgoci, brudzie i ciemności). Drugą ważną postacią występującą w książce jest Leopold Socha. Drobny rzezimieszek polskiego pochodzenia, który pewnego dnia zaczyna pomagać grupie Żydów ukrywających się w kanałach. Przez 14 miesięcy kanały miasta Lwowa stanowiły schronienie dla tej ośmioletniej dziewczynki i jej kilkunastu towarzyszy niedoli, którzy uciekli z getta. Bohater przechodzi ogromną przemianę: z egoisty rodzi się heros. Początkowo pomagał im tylko w ramach zarobku, potem walczył ze wszystkich sił o ich życie.

Książka ta pokazuje jak cienka jest granica między najlepszą a najgorszą stroną ludzkiej natury. Każdy kto zdecyduje się na przeczytanie tej opowieści odnajdzie tu wiele wątków i wiele kontrastujących ze sobą uczuć: od miłości, nadziei, intymności do zdrady, rozpaczy i strachu. Opowieść ta jest dowodem siły i potęgi ludzkiego charakteru.

Akcja  filmu Agnieszki Holland pr.: „W ciemności”  toczy się w Polsce w okresie drugiej wojny światowej. Opowiada o prawdziwej historii pewnego człowieka. Katolik... grzesznik... drobny złodziejaszek... Leopold Socha, Polak ze Lwowa - przez ponad rok pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. Za pieniądze. Jednak to, co wydawało się okazją do zarobku, doprowadziło do powstania głębokiej więzi emocjonalnej pomiędzy Sochą a uciekinierami, ewoluując w heroiczną walkę o ludzkie życie. Z przestępcy zmienia się w bohatera. Ratuje kilkanaście osób, odkupując popełnione winy.

Zarówno książka jak i film podobały się uczestnikom spotkania. Jednak klubowicze zauważyli wielkie różnice w treściach obu dzieł i dzielili się z innymi swoimi spostrzeżeniami. Na spotkaniu można było poczuć atmosferę wojny jaką przedstawili autorzy. W większości były to momenty wstrząsające, które ścisnęły za serce nie jednego czytelnika i widza. Mimo wszystko klubowicze zachęcają do przeczytania książki „Dziewczynka w zielonym  sweterku” oraz do obejrzenia filmu „W ciemności”. Warto w małym stopniu dotknąć tak bolesnej historii.

Zapraszamy klubowiczów oraz wszystkich miłośników książki na następne spotkanie już w kwietniu!


Dziękujemy sponsorowi imprez naszej placówki - Zakładowi Zagospodarowania Odpadów Nowy Dwór Sp. z.o.o.


powrót do opisu ...

                       
 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011