LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

            W środę 26 marca br. w siedzibie Ośrodka Kultury w Konarzynach odbyły się warsztaty przybliżające obrzędy związane z Wielkanocą Na Kaszubach. Warsztaty przeprowadziła Pani Danuta Miszczyk z dziećmi z Teatru Obrzędu Ludowego „Zaboracy” działającego przy Centrum kultury i Biblioteki w Brusach. Uczestnikami spotkania były dzieci z klas I – III Szkoły Podstawowej w Konarzynach.

Na spotkaniu dzieci dowiedziały się jak nazywają się miesiące w języku kaszubskim (stëcznik, gromnicznik, strumiannik, łżëkwiôt, môj, czerwińc, lëpinc, zelnik, séwnik, rujan, listopadnik, godnik). Nie zabrakło przysłów i opisu znaczeń imion kaszubskich.

            Oczywiście głównym punktem spotkania było przybliżenie dzieciom obrzędu najwspanialej w szeregu rocznych, zwyczajów na Kaszubach – Świąt Wielkiej Nocy (Jastrë).   Była mowa o licznych obrzędach poprzedzających te  święta, m. in. o poście, porządkach przedświątecznych, zwyczajach związanych z obrzędami kościelnymi: o Niedzieli Palmowej i święceniu ,,palm", tj. gałązek wierzbowych z baziami. Dzieci dowiedziały się jakie znaczenie ma przechowywane palm za obrazami świętych w domu. Była mowa o obrzędach wielkotygodniowych: o Wielkim Czwartku, Piątku i Wielkiej Sobocie oraz o samych Świętach Wielkanocnych: Rezurekcji, śniadaniu wielkanocnym i potrawach. Dużo uśmiechu na twarzach uczestników wywołał tzw. "dyngus", po kaszubsku „dëgowanje”. Chłopcy z „Zaboraków” mieli przygotowane gałązki jałowca i zaczęli biegać po sali i smagać dziewczyny.Warsztaty były uatrakcyjnione rekwizytami świątecznymi przybliżającymi dzieciom te wesołe i radosne święta. Dzięki Pani Dance Miszczyk oraz Esterze Kacalak, Adrianowi Kacalak i Kamilowi Kłosińskiemu spotkanie sprawiło uczestnikom dużo radości o czym świadczyły liczne komentarze i powtarzane miedzy sobą kaszubskie określenia.

           

 

powrót do opisu ...

                                       
 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011