LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

Kaszubskie Bajania to kampania społeczna realizowana przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Radio Gdańsk. Powstała ona z myślą o dzieciach, aby już od najmłodszych lat zapoznawały się z dziedzictwem kulturowym Kaszub. Celem kampanii między innymi jest podniesienie świadomości w społeczeństwie o roli czytania dzieciom.

Wykorzystując bogactwo bajek i baśni kaszubskich w rozpowszechnianiu języka i kultury Kaszub, zostały wydane płyty CD (cz. I, cz. II, cz. III) z bajkami czytanymi w języku kaszubskim. Do współpracy przy realizacji nagrania audiobooków z bajkami zaproszeni zostali znani kaszubscy artyści, twórcy, naukowcy oraz przedstawiciele mediów, władz lokalnych, oświaty i Kościoła, m. in. Danuta Stenka, Maciej Miecznikowski, Rudi Schuberth, prof. Jerzy Treder, prof. Józef Borzyszkowski, ks. Marian Miotk, Krzystof Skiba, Angelika Cichocka, którzy użyczyli swojego głosu do nagrania płyty.

W ramach Kaszubskiego Bajania organizowany jest również Festyn Rodzinny pod tą samą nazwą, na który już po raz drugi zaproszono dzieci z Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach.
W tym roku, 15 września na kościerskim rynku można było wysłuchać baśni i bajek kaszubskich oraz obejrzeć występy zespołów regionalnych. 
W tańcach i zabawach zaprezentowały się DZOTCZI wraz z dziewczynkami z grupy Gwiżdże, pod kierunkiem pani Katarzyny Kamrowskiej. Publiczność przyjęła występ bardzo ciepło, tym bardziej, że była to najmłodsza z występujących grup.

Mnóstwo wrażeń zapewniła dzieciom niespodzianka, przygotowana przez Organizatorów. Mali tancerze mieli okazję obejrzeć, a nawet wejść w rolę maszynisty, dzięki wycieczce do Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Kolejną atrakcją była wizyta w Muzeum Ziemi Kościerskiej, w którym to dzieci dowiedziały się, jak wyglądało miasto 200 lat temu, oraz jakich przedmiotów używali mieszkańcy. 
Powróciliśmy do Brus pełni wrażeń i niezapomnianych wspomnień!Dziękujemy Rodzicom za otwartość i chętną współpracę. 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011