LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

8 września Brusy świętowały dożynki. Jak co roku, uroczystości rozpoczęły się od dziękczynnej mszy świętej, sprawowanej przez księdza proboszcza Mirosława Klawikowskiego w bruskim kościele parafialnym p.w. Wszystkich Świętych. 


Po Eucharystii wszyscy wierni w przepięknym korowodzie zdobionym rozmaitymi wieńcami, wstęgami, ludowymi strojami, tradycyjnymi  bryczkami oraz innymi rolniczymi pojazdami, udali się na stadion miejski, gdzie czekało na nich mnóstwo atrakcji – zarówno artystycznych, jak i kulinarnych.

Drugą część żniwnego święta otworzyło chóralne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” oraz przemówienie Burmistrza Brus, pana Witolda Ossowkiego, który przywitał przybyłych gości, podziękował rolnikom z całej naszej gminy za ich niezłomny trud  i zachęcił wszystkich do wspólnego świętowania. Na scenę zaproszono również starostów tegorocznych dożynek: Agnieszkę Pestka z Małego Gliśna oraz Krzysztofa Czapiewskiego z Leśna.


 W dalszej części publiczność mogła zobaczyć występy artystyczne przygotowane przez pracowników CKiB i zaproszonych gości, a także skorzystać w szerokiej oferty pięknych dożynkowych stoisk oraz wziąć udział w ciekawych i zabawnych konkursach i konkurencjach.


W pierwszej odsłonie artystycznych występów na scenie pojawiły się dzieci z folklorystycznej grupy Gwiżdże i Purtki, które pięknie zaprezentowały się w układzie tańców i pieśni kaszubskich. Następne chwile należały do pojedynczych par, które zatańczyły polskie tańce narodowe w formie towarzyskiej. Na scenie nie zabrakło też zespołu Krëbane, który przedstawił urozmaicone układy ludowych tańców kaszubskich oraz lubelskich. Tancerze do dożynkowego występu przygotowani zostali przez panią Katarzynę Kamrowską i Ewelinę Styp-Rekowską – opiekunką grupy Purtki. Do tańca przygrywali panowie Mirosław Stoltmann, Arkadiusz Prieba oraz Arkadiusz Pepliński.

Po występach tanecznych nastąpił czas na muzykę instrumentalną. Na scenie wystąpił zespół akordeonowo – keyboardowy Akord przygotowany przez pana Mirosława Stoltmanna oraz Zespół Dixilendowy pod wodzą pana Arkadiusza Prieby.  W wykonaniu muzyków można było usłyszeć znane przeboje muzyki rozrywkowej jak np. „La Cumparsita”, O sole mio”, czy „Stand by me”. Wszystkie występy przeplatane były drobnymi konkursami dla dzieci oraz konkurencjami dla dorosłych, które prowadził pan Krzysztof Gradowski.

Pierwszy blok artystycznych występów zakończyło ogłoszenie wyników konkursów dożynkowych. W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy I miejsce zajęło Sołectwo Wielkie Chełmy, II – Sołectwo Gacnik, III – Sołectwo Orlik.  W konkursie na najatrakcyjniejsze stoisko dożynkowe I miejsce należało do Sołectwa Czyczkowy, II – Sołectwa Lubnia, III – Sołectwa Leśno. Konkurs na najładniejszy pojazd dożynkowy konny i mechaniczny, zwyciężyło Sołectwo Lubnia, przed Sołectwem Gacnik (34 głosy) i  Sołectwem Kosobudy (13 głosów).


W drugiej części występów artystycznych na scenie pojawił się zespół Staccato, który zaprezentował kilka utworów z zakresu poezji śpiewanej oraz polskiej muzyki rozrywkowej. Największe wrażenie na publiczności zrobiły występy solistów – Martyny Pałuczak, która do własnego gitarowego akompaniamentu zaśpiewała piosenkę „Zamiast” z repertuaru Edyty Geppert oraz Karola Jankowskiego, który porwał wszystkich piękną interpretacją utworu „Nie chcę więcej” z repertuaru Michała Bajora. Wokalistom akompaniował pianista – Arkadiusz Pepliński, a nad całością czuwała instruktorka, pani Agnieszka Mrozek Gliszczyńska.


Po występie zespołu Staccato na scenie pojawiła się Grupa M z Czerska, która w dwóch blokach przedstawiła fragmenty znanych musicalowych utworów, którym towarzyszyła ciekawa taneczno-teatralna aranżacja. Największe wrażenie zrobiły utwory z polskiego musicalu „Metro”, zwłaszcza utwór pt. „Wieża Babel”.


Podobnie, jak w  bloku poprzednim, występy artystyczne przeplatane były innymi atrakcjami. Tym razem należał do nich Sprawnościowy Turniej sołecki, w którym najlepsi okazali się mieszkańcy Sołectwa Gacnik (I miejsce), przed mieszkańcami z Sołectwa Lubni i Czapiewic (II miejsce) oraz Sołectwa Orlik (III miejsce).


Przedostatnią atrakcją artystyczną był występ Sceny Juno z Lublina. Artyści w dwóch blokach zaprezentowali prawdziwą polską i cygańską biesiadę. Przez ponad godzinę na placu rozbrzmiewały znane wszystkim piosenki śpiewane nie tylko przez artystów, ale też przez uczestników zabawy. Występ Sceny Juno był odpowiednim preludium do wieczornej zabawy tanecznej, którą zapewnił zespół Wrak z Brus.

Impreza zakończyła się około godziny 22.00.

Centrum Kultury i Biblioteki dziękuje wszystkim sponsorom i tym, którzy pomogli przy organizacji Zaborskich Dożynek Gminnych, w szczególności:

1.      Bank Spółdzielczy Koronowo Oddział w Brusach

2.      Państwo Aleksandra i Andrzej Wieccy

3.      Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”

4.      Bogdan Kinka

5.      Krzysztof Werochowski

6.      Rene Patrick Burakowski

7.      Rafał Pepliński

8.      Henryk Leszczyński

9.      Wolontariuszki z Klubu Wolontariusza przy KLO

 

Więcej zdjęć

 

 

.