LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

W sobotę, 7 września 2013 r., w parku w Brusach odbyła się druga edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Akcja ma na celu promocję polskiej kultury, zachęcenie do lektury książek i zbliżanie pokoleń. Ta inicjatywa udowodniła, że wspólna lektura polskiej literatury jest dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu w towarzystwie osób, które łączy miłość do rodzimej literatury.

Z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w tym roku publicznie czytane były utwory Aleksandra Fredry – najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, znakomitego obserwatora, niezrównanego mistrza ciętej riposty, twórcy, potrafiącego uchwycić i wyjątkowo atrakcyjnym, dowcipnym językiem opisać z dystansem najważniejsze cechy Polaków.

W programie bruskiego Narodowego Czytania znalazły się m.in. bajki Fredry oraz fragmenty„Zemsty” w interpretacji:
Witolda Ossowskiego – Burmistrza Brus,

Marii Wróblewskiej – dyrektora Wydziału Edukacji i Sportu w Starostwie Powiatowym w Chojnicach,

Mariana Wróblewskiego oraz Stefana Skwierawskiego – członków Bractwa Kurkowego

Agnieszki Łąckiej – nauczyciela polonisty z Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego,

Natalii Landowskiej – kierownika Warsztatu Terapii Zajęciowej,

Marioli Rodzeń – sekretarza Urzędu Gminy,

Andrzeja Wieckiego – przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury i Sportu,

Bernadety Niebrzydowskiej – radnej Rady Miejskiej,

Krzysztofa Gierszewskiego – zastępcy Burmistrza Brus,

Beaty Zblewskiej – przewodniczącej Rady Miejskiej.


 Czytający goście ubrani w stroje szlacheckie z epoki Fredry to dobrzy znajomi Centrum Kultury i Biblioteki, animatorzy życia kulturalnego w mieście. Na zakończenie, każdy kto wziął udział w Narodowym Czytaniu dzieł Fredry, otrzymał pamiątkowy certyfikat z rąk Burmistrza Brus z okolicznościową pieczęcią przesłaną przez Prezydenta RP z okazji tegorocznej odsłony Narodowego Czytania, a wszyscy uczestnicy akcji pamiątkowe zakładki do książek.

Podczas imprezy nie zabrakło też  „Czasu z Fredrą dla najmłodszych”. Utwory dla dzieci czytali: Anna Orlikowska, Elżbieta Łonska, Halina Szczepańska oraz Zofia Lubińska. W akcję czytania dla najmłodszych włączyły się również same dzieci m.in. Michalina Goebel, Iga Słomińska, Wiktoria Leszczyńska, Wiktoria i Dominik Zblewscy. Podczas słuchania bajek dzieci rysowały  kredą postacie z przeczytanych utworów oraz miały okazję pomalowania twarzy. 

Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 r. przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Ponadto celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Bardzo dziękujemy wszystkim biorącym udział w tej inicjatywie. Czytającym za piękną interpretację dzieł Aleksandra Fredry, uczestnikom: młodzieży – wolontariuszkom z Klubu Wolontariatu przy KLO, nauczycielom, naszym czytelnikom - za wyjątkową postawę, zachowanie oraz wsparcie naszej akcji.

Na kolejne Narodowe Czytanie zapraszamy już za rok!

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011