LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

W minioną sobotę 27 lipca w pięknym zabytkowym kościele w Leśnie odbył się koncert muzyki organowej i klawesynowej jako koncert towarzyszący Międzynarodowemu Festiwalowi Folkloru „Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata”. Specjalnie na tę okazję organy leśnieńskiego kościoła zostały poddane korekcie przez znanego w diecezji pelplińskiej organomistrza, pana Roberta Szczygielskiego i zyskały nowe, wspaniałe brzmienie, o czym mogła przekonać się liczna (niemal 100 osobowa) grupa melomanów zebranych tego popołudnia w Kościele p.w. Krzyża Świętego w Leśnie. Za organami zasiadł sam dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze Pelplińskiej, Gedymin Grubba, natomiast na klawesynie zagrał gość specjalny, organista ze Szwajcarii Jonas Herzog. Obaj wirtuozi swoją grą przenieśli słuchających w duch epoki baroku i klasycyzmu,  menuetów i sonat. W harmonii z  przepięknym barokowym wnętrzem kościoła leśnieńskiego, rozbrzmiewała muzyka Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Henriego Purcella, Domeniko Scarlattiego czy Dietricha Buxtehude. Po wysłuchanym koncercie chciałoby się zacytować słowa Wolfganga Amadeusz Mozarta „Organy są nadal w moich oczach i uszach królem wszystkich instrumentów”.

Gedymin Grubba (ur. 1981r.) - organista, kompozytor, dyrygent. Jest najaktywniej koncertującym polskim organistą. Koncertuje na wszystkich kontynentach. Rocznie wykonuje ok. 100 koncertów na całym świecie. W swoim dorobku posiada kilkanaście pozycji płytowych, zrealizowanych także za granicą. Prowadzi również kursy mistrzowskie interpretacji muzyki organowej na całym świecie. Jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie - jednej z największych obecnie imprez kulturalnych tego typu w Europie. Zasiada w jury konkursów organowych. Prezes Zarządu Fundacji Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré w Gdańsku.

Jonas Herzog
Urodzony w 1980 roku w Wettingen, wychował się w Nussbaumen (AG). Pierwsze lekcje gry na organach pobierał u Andreasa Wittwera. Ukończył studia w Zurychu w klasie organów Petera Reicherta (dyplom nauczania) i Stefana Johannesa Bleichera (dyplom solisty), a także dyrygentury chóralnej u Beat Schafera. Zajmuje się również budownictwem organów. Jest głównym organistą w kościele św. Marcina w Baar i Rosenberg, Winterthur. Inicjator koncertów w Dinger. Aktywnie koncertuje jako solista i kameralista. Współpracuje z wybitnymi artystami i zespołami. Koncertuje wspólnie ze Stefanem Müllerem (Duo Tastologie.ch) na różnych instrumentach klawiszowych. Udziela się jako konsultant w zakresie budownictwa organów. Dyrygent kilku chórów w Aargau i Zurychu. W październiku 2001 otrzymał nagrodę Music Prize Kiwanis w Zurychu.
 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011