LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

W pierwszy weekend lipca (5-7.07.2013) młodzież z Kaszubskiego Zespołu Folklorystycznego "Krëbane"  wraz ze swoimi instruktorami i opiekunami pojechała na Przegląd Zespołów Regionalnych, który odbył się w miejscowości Wierzchucino gm. Krokowa. Udział w przeglądzie poprzedzony został dwudniowym wypoczynkiem w nadmorskim klimacie w miejscowości Białogóra.

W Wierzchucinie po raz piętnasty odbył się Przegląd Zespołów Regionalnych. Najlepsi otrzymali Diabelskie Skrzypce w ramach Grand Prix.

Coroczny przegląd jest prawdziwym świętem kaszubszczyzny, w którym uczestniczy kilka zespołów ludowych z całych Kaszub. Wspaniale wykonane piosenki i tańce kaszubskie oraz kolorowe stroje przyciągnęły rzeszę widzów i turystów.

Impreza jak zawsze rozpoczęła się mszą św. w intencji zespołów z kaszubską liturgią słowa. Oprawę muzyczną podczas mszy św. zapewnił Kaszubski Zespół Folklorystyczny "Krëbane". 

Zwycięzcy otrzymali puchary, statuetki, upominki i dyplomy. Dodatkowo oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Wierzchucinie otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za wyróżniające się tworzenie, upowszechnianie i ochronę kultury, nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odznakę na sztandarze ZKP przypiął poseł Kazimierz Plocke, który również przekazał wszystkim zespołom pamiątkowe dyplomy i haftowane obrusy. Przegląd Zespołów Kaszubskich zorganizowała Jadwiga Kirkowska, prezes oddziału ZKP w Wierzchucinie.

W tym roku na scenie zaprezentowały się: Kosakowianie, Rodzinny Zespół Jeka, Ziemia Lęborska, Czarne Kapelusze, Kaszebsko Rodzezna, Krebane i Krajniacy z Wielkiego Buczka.

Kaszubski Zespół Folklorystyczny "Krëbane" uplasował się na pierwszym miejscu, natomiast nagroda Grand Prix trafiła do Zespołu "Ziemia Lęborska" z Lęborka. 

Młodzież do Przeglądu przygotowały Panie: Katarzyna Kamrowska  i Ewelina Styp Rekowska, kapelą kieruje Pan Władysław Czarnowski. 

Było to niezwykłe przeżycie artystyczne, które dostarczyło młodzieży wielu niezapomnianych emocji i zachęciło do dalszej pracy. 

Wyjazd został zorganizowany dzięki finansowemu wsparciu ze strony Centrum Kultury
i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach oraz wpłatom własnym uczestników wyjazdu.

 

 

Zespół "Krëbane" podczas Mszy Świętej w kościele NSJ w Wierzchucinie.

Kapela zespołu "Krëbane"

Zespół "Krëbane" odbiera nagrodę za zajęcie I miejsca.

Zespół dziekuje instruktorce pani Katarzynie Kamrowskie.


 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011