LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

W sobotni wieczór w Chacie Kaszubskiej odbyło się uroczyste spotkanie, które zgromadziło prawie 100 osób. Tego dnia Teatr Obrzędu Ludowego „Zaboracy” obchodził uroczysty jubileusz, a mianowicie 35 lat swojego istnienia. Głównym punktem uroczystości była sztuka Anny Łajming pt. „Gdzie jest Balbina?”. Sztukę wyreżyserował zespół pod kierunkiem Danuty Miszczyk. W tym dniu przypadała również 10 rocznica śmierci Anny Łajming.

Fantastyczna gra aktorów amatorskiej trupy aktorskiej Teatru Obrzędu Ludowego rozbawiła zebranych do łez. Bawiono się wyśmienicie, co chwila wybuchając ost­rym śmiechem. Sztuka przedstawia perypetie tytułowej bohaterki związane z jej zamążpójciem. Akcja toczy się w izbie Jakuba (Patryk Rudnik) i jego żony Jakubowej (Irena Peplińska). Są oni rodzicami dwóch córek: Weroniki i Balbiny (Marta Miszczyk).

Szczególną sympatię publiczności zdobyły, przez doskonale zagrane role Jakubowa (Irena Peplińska) oraz Balbina (Marta Miszczyk). Dużą uwagę zebranych zwrócili na siebie swat (Przemysław Miszczyk) oraz adoratorzy Balbiny: kawaler (Henryk Kloskowski), Albert (Adrian Rudnik) i Michał (Łukasz Kłosiński), każdy inny, każdy zazdrosny o rywala do ręki Balbiny. Wszyscy aktorzy zagrali swoje role rewelacyjnie. Gromkie oklaski zbierała Jakubowa za okrzyk „Łuch!”, gdy na scenie pojawiały się kolejne problemy związane z jej córką. Interesującą postacią była również sąsiadka Jakubów (Stanisława Kosikowska), która z życzliwością interesowała się Balbiną.

Zakończenie sztuki zebrało najwięcej braw, gdy główna bohaterka, z początku wbrew woli rodziców, w końcu za ich zgodą żeni się z wybrakiem swego serca, Albertem. Po burzy oklasków Pani Danuta Miszczyk przedstawiła aktorów, powiedziała o Annie Łajming oraz wspomniała Józefa Chełmowskiego, jeszcze do niedawna żyjącego i tworzącego w sąsiedztwie Chaty Kaszubskiej. Minutą ciszy uczczono wspaniałych Kaszubów, oddanych sercem Ziemi Zaborskiej artystów.

Następnie dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki – Anna Orlikowska złożyła podziękowania pani Wandzie Kiżewskiej, Danucie Miszczyk i wszystkim aktorom za wspaniałą grę aktorską oraz złożyła życzenia z powodu jubileuszu „Zaboraków” życząc im dalszych wspaniałych sukcesów. Sekretarz Gminy Brusy – pani Mariola Rodzeń w imieniu burmistrza Brus na ręce wszystkich członków zespołu złożyła serdeczne podziękowania dając w darze książkę o Józefie Chełmowskim i okolicznościową monetę wybitą z okazji 25-lecia nadania praw miejskich wsi Brusy. Podobne życzenia i kwiaty członkowie zespołu otrzymali od licznych delegacji Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z Oddziału Głównego w Gdańsku, Chojnic, Grudziądza, z Wiela i Karsina, a także z Brus. Ponadto życzenia złożyli także Felicja Baska Borzyszkowska,  prezes Zaborskiego Towarzystwa Naukowego Zbigniew Gierszewski oraz licznie zebrani przyjaciele Teatru Obrzędu Ludowego „Zaboracy”. Uroczystość swą obecnością uświetnili goście z całej Polski, od Tatr do Bałtyku oraz goście z Niemiec i Stanów Zjednoczonych.

Po złożonych życzeniach gości zaproszono do zwiedzenia Chaty Kaszubskiej, w której została przygotowana wystawa obejmująca 35-letni dorobek Zespołu „Zaboracy” oraz wystawa książek Anny Łajming prezentujących jej twórczość, znajdujących się w bibliotece.

Spotkanie zakończyła wspólna biesiada przy akompaniamencie kapeli kaszubskiej Zespołu „Kaszuby” z Wiela i Karsina oraz Kapela Zespołu Folklorystycznego „Kaszëbe” z Chojnic. Nie zabrakło wspólnego wykonywania pieśni i tańców. Z uczestnikami również bawił się Brusek – maskotka Gminy Brusy.


 Przedstawienie sztuki Anny Łajming "Gdzie jest Balbina?"


Na zdjęciu: Wanda Kiżewska założycielka zespołu "Zaboracy"

Teatr Obrzędu Ludowego "Zaboracy"

Najmłodszi członkowie Teatru Obrzędu Ludowego "Zaboracy" 

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011