LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

W sobotę 8 czerwca Teatr Obrzędu Ludowego „Zaboracy” z Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach uczestniczył w Wojewódzkim Spotkaniu Teatrów Obrzędu Ludowego. Organizatorami imprezy byli Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie oraz Wojewódzki Ośrodek Kultury  w Bydgoszczy.

Program obejmował przemarsz uczestników Korowodu przez wieś i powrót  do  Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie nastąpiło uroczyste powitanie chlebem i solą. Następnie rozpoczęto prezentacje konkursowe, w których uczestniczyły:

1. Teatr Obrzędu Ludowego „Zaboracy” z Brus, spektakl „Od Wielkiej Nocy do Świętojańskiej Nocy”

2. Folklorystyczny Zespół Kociewski „Rychławiaki”, spektakl „Wspóminki Lólków”

3. Zespół Folklorystyczny „Smólnik” z Kruszyna, spektakl „Król Pasterzy” 

4. Folklorystyczny Zespół Obrzędowy „Lubominianki” z Boniewa, spektakl „Babka - Szeptucha”

5. Zespół „Witkowiacy” z Witkowa, spektakl „Jesienny wieczór na wsi”

6. Zespół Pieśni i Tańca  „Swojacy” z Baruchowa, spektakl „Chrzciny”.

Ponadto w programie odbywały się warsztaty panelowe dla instruktorów, uczestnicy mieli możliwość wysłuchania wykładu Hanny Łopatyńskiej pt. „Od magii do teatru. O dawnych i współczesnych rekwizytach i strojach  obrzędowych”. Dodatkową atrakcją była prezentacja stoisk z regionalną żywnością i wystawa prac twórców ludowych oraz występy kapeli „FRANTÓWKI” z Bysławia.

Realizacja spotkania miała na celu m.in. inspirowanie amatorskich zespołów teatralnych i innych grup aktywności społecznej działających w środowisku wiejskim do zachowania i korzystania z dorobku rodzimej kultury ludowej.
W dzisiejszych czasach, które przepełnione są nowoczesnymi technologiami, brak nam czasu dosłownie na wszystko. Bombardowani jesteśmy ogromem wiadomości o świecie współczesnym, zapominając przy tym o historii regionu, a opowieści antenatów puszczamy „mimo uszu”. W niepamięć odchodzą: sztuka haftowania, tradycje, zwyczaje, a regionalne przyśpiewki, powiedzonka i legendy powtarzane są przez nielicznych – ostatnich.

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011