LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

 

            W maju Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego, Gmina Brusy oraz liczne stowarzyszenia, zaoferowały ciekawe propozycje spędzania wolnego czasu. Dla wszystkich mieszkańców przeprowadziliśmy liczne imprezy kulturalne, dla czytelników różne spotkania popularyzujące bibliotekę i książkę. Spotkały się one z bardzo dużym zainteresowaniem.

Naszą placówkę tylko w maju odwiedziło ponad 1,5 tys. użytkowników! Byli to uczestnicy imprez kulturalnych, stali czytelnicy wypożyczający książki, użytkownicy korzystający z komputerów jak również uczestnicy oferowanych przez nas zajęć o różnej tematyce. Centrum gościło sporo najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Oto skrót wydarzeń jakie miały miejsce w naszej placówce w maju.

            Miesiąc maj rozpoczął się inscenizacją historyczną z okresu II Wojny Światowej przy budynku starej szkoły w Brusach przedstawiającą potyczkę graniczną z dnia 1 września 1939 roku oraz odbicie przez partyzantów Gryfa Pomorskiego swojego kolegi z aresztu niemieckiego w Brusach. Obie akcje odtworzyli członkowie Stowarzyszenia Miłośników Gryfa Pomorskiego „CIS” z Męcikała oraz członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Borów Tucholskich „Historia i Pamięć” z Tucholi.

         

Również 1 maja z placu przykościelnego wyruszył III przejazd terenówek z okazji II rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II. Organizatorami rajdu byli: Parafia i Rada Parafialna w Brusach, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jan Gadzała, Stowarzyszenie Miłośników Terenówek „Ekipa 4x4” z Brus oraz Gmina Brusy.

 

 

Już 3 maja mieszkańcy gminy mieli możliwość wzięcia udziału w obchodach 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz uroczystości Dnia Strażaka. Rozpoczęły się one mszą świętą w kościele p.w. Wszystkich Świętych w Brusach z udziałem pocztów sztandarowych instytucji z terenu Miasta i Gminy Brusy. Po mszy świętej uroczystym przemarszem uczestnicy uroczystości przeszli na plac przed budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Brusach, gdzie odbyły się Gminne Obchody Dnia Strażaka.

Również 3 maja odbył się XI Zaborski Rajd Rowerowy. W tegorocznym rajdzie udział wzięło aż 150 uczestników. Tym samym udało się pobić zeszłoroczny wynik 137 osób. Licząca ok. 30 km trasa wiodła przez Czarnowo, Czapiewice, Kaszubę, Rolbik, Małe Chełmy, Wielkie Chełmy, Czyczkowy, Brusy-Jaglie.

8 maja Mini Orkiestra z Centrum Kultury i Biblioteki miała okazję zaprezentować się przed wypełnioną po brzegi salą Chojnickiego Domu Kultury. Występ zakończył XV spotkanie z piosenką i wierszykiem pt.: RYMOWANKI, podczas którego swoje zdolności muzyczne oraz recytatorskie odkrywali przedszkolacy z Chojnic.

Także w środę 8 maja odbyło się trzecie w tym roku, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem spotkania były dwie książki Wojciecha Cejrowskiego „Podróżnik WC” oraz Richarda Paula Evansa „Dotknąć nieba”.

8 maja w Męcikale i 9 maja w Brusach rozpoczęło się w bibliotece szkolenie zorganizowane w ramach II edycji projektu „O finansach…w bibliotece”. Uczestnicy szkoleń (osoby 50+),  z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem podjęły naukę z zakresu finansów.

10 maja Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej obchodziło 178. rocznicę istnienia. Z tej okazji w klasztorze w Orliku odbył się koncert zespołu „Gang Marcela”, poprzedzony nabożeństwem majowym oraz występem Kaszubskiego Zespołu Folklorystycznego „Krëbane”.

Tego samego dnia, odbył się Piknik Europejski, podczas którego ponad 80 aktywistów z różnych organizacji pozarządowych, ze wszystkich gmin województwa pomorskiego, zostało uhonorowanych przez europosła Jana Kozłowskiego. Wyróżnienie zostało połączone z obchodami Europejskiego Roku Obywatelstwa. Z gminy Brusy wyróżniono 2 stowarzyszenia: Kaszubski Zespół Folklorystyczny Krëbane oraz Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Ty i Ja”.

Natomiast w dniach 10-11 maja w czerskim Ośrodku Kultury odbyła się XII edycja Wojewódzkiego Przeglądu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Śpiewaj razem z nami”. Centrum Kultury i Biblioteki reprezentowały dwie wokalistki: Monika Wardyn i Julia Stoltmann. Monika, za piękne wykonanie utworu "Laleczka z saskiej porcelany", zajęła II miejsce, a Julia, która wykonywała piosenkę "Kolorowy wiatr",  zdobyła wyróżnienie Dziewczęta, jako jedyne solistki, śpiewały do akompaniamentu pianina wykonywanego "na żywo". 

Również w dniach 11- 12 maja w Wilanowie odbył się Królewski Turniej Tańców Polskich. Z Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach zaprezentowało się pięć par: w pierwszej kategorii wiekowej (7-9 lat) Jakub Ziółkowski i Zuzanna Kantrzonka, w drugiej kategorii (10-12 lat) Dawid Piekarski i Wiktoria Kantrzonka, Bartłomiej Orłowski i Michalina Goebel, Paweł Wardyn i Roksana Rekowska oraz Wiktor Jażdżewski i Julia Jażdżewska.

Jak nazywa się Pani pracująca w bibliotece? Czy w bibliotece jest naprawdę dużo książek? W jaki sposób mamy szanować książki? … Na te oraz inne pytania przedszkolaki z grupy Słoneczka z Przedszkola Niepublicznego Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek im. św. Józefa w Brusach, próbowały odpowiedzieć podczas wizyty w bibliotece w poniedziałek 13 maja.

 

We wtorek 14 maja br. w bibliotece w Chojnicach odbyło się spotkanie z bibliotekarzami z powiatu chojnickiego. Ponad 20 bibliotekarzy zostało poinformowanych o projekcie O finansach… w bibliotece. Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się o celach projektu, m. in. o przełamywaniu barier w dostępie do nowoczesnych technologii wśród osób starszych.

„Nigdy nie zawiedzie, nie odrzuci, nie wyśmieje…” -  takie hasło przyświeca najlepszym czytelnikom Biblioteki w Brusach oraz filiach bibliotecznych w Męcikale, Leśnie i Małych Chełmach, którzy w środę 15 maja zostali uhonorowani za aktywne czytelnictwo w 2012 roku.

Dnia 16 maja w Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach odbył się już 42. Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa” dla dzieci i młodzieży z powiatu chojnickiego. Organizatorami recytatorskich zmagań byli: Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie o/Brusy i  Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach. Konkurs dofinansowano ze środków Starostwa Powiatowego w Chojnicach. Wybór terminu eliminacji powiatowych był celowy, ponieważ 16 maja br. obchodzono 127 rocznicę urodzin Jana Karnowskiego patrona bruskiego centrum kultury. W eliminacjach wzięło udział 51 uczestników.

Także 16 maja Koło Miłośników Biblioteki było na pieszej wycieczce. Uczestniczki przeczytały wiersze Jana Karnowskiego pt.: ,,Prośba" i ,,Jo bëm leno chcoł" i wyruszyły w 4 kilometrową trasę.

W słoneczną sobotę 18 maja w Tucholi władze miasta i parki krajobrazowe regionu Pomorza zorganizowały „Dzień Ziemi”. Do udziału został zaproszony Kaszubski Zespół Folklorystyczny „Mała Paneszka” z Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach. Swoimi występami na scenie ubogacił święto ziemi tańcząc i śpiewając o pięknej ziemi kaszubskiej.

Dużym zainteresowaniem cieszył się Pomorski Konkurs Plastyczny „Ziemia Kaszubska Słoneczna i Czysta”, którego finał odbył się w piątek 24 maja w Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach. Łącznie nagrodzono i wyróżniono 54 laureatów. Na konkurs napłynęło 466 prac plastycznych z 38 placówek szkolnych i pozaszkolnych z całego województwa pomorskiego.  Organizatorami tegorocznej edycji konkursu było Centrum Kultury i Biblioteki oraz Zaborskie Towarzystwo Naukowe z Brus.

27 maja o godz. 17.00 w Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach odbył się otwarty turniej warcabowy zorganizowany w ramach V Europejskiego Tygodnia Sportu.

Tego samego dnia o godz. 19.00 odbyło się otwarcie wystawy "Pasierbowa Europa Ducha", któremu towarzyszyły wykłady księdza prałata Zdzisława Wirwickiego – Wspomnienia o księdzu Januszu Stanisławie Pasierbie oraz Pani Felicji Baska-Borzyszkowskiej „Z myślą o małej ojczyźnie”. Organizatorami wystawy było Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie o/w Brusach oraz Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach.

„Majówka z Kulturą” spotkała się z dużym zainteresowaniem i została ciepło odebrana przez mieszkańców naszej gminy. W końcu odwiedziło nas ponad 1,5 tys. użytkowników. Serdecznie zapraszamy przez cały rok do naszych placówek w Brusach, Leśnie, Małych Chełmach, Męcikale oraz do Chaty Kaszubskiej w Brusach Jagliach – wszystkich od najmłodszych do najstarszych.

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011