LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

                        Nowe doświadczenia i niezwykłe wrażenia z USA

 

W dniach 7 – 18 kwietnia 2013 r. odbył się wyjazd studyjny do Stanów Zjednoczonych  Ameryki, organizowany w ramach realizacji projektu International Visitor Leadership Program. Dofinansowanie zostało pokryte ze środków Departamentu Stanu w Waszyngtonie i Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Warszawie. W czasie wizyty bibliotekarki miały okazję poznania doświadczeń bibliotek z trzech miast: Waszyngtonu, Seattle oraz Pensacoli. Organizacją wizyty zajęli się Amerykanie - przedstawiciele Departamentu Stanu w Waszyngtonie, oni też przygotowali i zatwierdzili ostateczny program wizyty.

 

Pierwszą wizytą w Waszyngtonie było spotkanie w  dniu 8 kwietnia w Muzeum i Instytucie usług bibliotecznych, gdzie ogólny przegląd bibliotek i użytkowników bibliotek w USA zarysowała Michele Farrell. Następną wizytą było uczestnictwo w Meridian International Center. Tam omówiono kolejne punkty wizyty w Waszyngtonie. Ponadto z rąk Valerie J. Wheat oraz Michele Titi bibliotekarki otrzymały certyfikaty uczestnictwa w International Visitor Leadership Program. Sprawy federalizmu amerykańskiego, orientacji organizacji i fundamentalnych zasad rządu federalnego oraz odpowiednich funkcji państwa i samorządów przybliżył uczestniczkom dr Mark J. Rozell. Dzień został zakończony uczestnictwem w koncercie zespołu „Royal Teeth” w The Cennedy Center.

                  

                      Meridian International Center

 

 

Kolejny dzień rozpoczął się zwiedzaniem największej biblioteki świata - Biblioteki Kongresu.  Po bibliotece oprowadziła uczestniczki Regina Frąckowiak. W budynku im. Thomasa Jeffersona bibliotekarki zwiedziły Czytelnię Główną,  Czytelnię członków Kongresu, Czytelnię Azjatycką oraz magazyn czasopism.   

                  

                       Biblioteka Kongrsu - czytelnia

 

                     

 

 Następną wizytą było zwiedzanie Arlington Public Library, gdzie uczestniczki dowiedziały się o usługach jakie oferuje biblioteka młodzieży. Patricia Loverich omówiła tematy zw. z blogami nastolatków, szerokim zasięgiem młodzieży na Facebooku i Twitterze, Teen Tech Squad. Ostatnią odwiedzoną tego dnia organizacją pozarządową był Beyond Access IREX. Jest to wspólny projekt kilku międzynarodowych organizacji pozarządowych do prowadzenia rozwoju w bibliotekach.

                 

                 

Dzień wolny został wykorzystany na zwiedzanie miasta, jego zabytków oraz dzielnicy chińskiej i murzyńskiej. Zwiedzono położony w sercu miasta National Mall, którego centralnym punktem jest Pomnik Waszyngtona. W centrum waszyngtońskiego Chinatown duże wrażenie wywarł na wszystkich Łuk Przyjaźni. Uczestniczki były również przy Białym Domu - oficjalnej rezydencji i miejscu pracy prezydentów w USA.

                  

Kolejnym punktem wizyty był przelot do Seattle, miasta położonego na zachodnim wybrzeżu USA. Pierwszą odwiedzoną biblioteką była Fife Library, po której oprowadziła uczestniczki dyrektor placówki Georgia Lomax. Następną placówką był Oddział Biblioteki Publicznej w Seatle – Chinatown Branch. O jej zbiorach, funkcjonowaniu i obsłudze różnych wspólnoty językowych opowiedziała dyrektor – Huon Nguyen. Biblioteka specjalizuje się w materiałach w języku chińskim, japońskim, koreańskim, wietnamskim i angielskim. Pracownicy są wielojęzyczni.

 

                       

 

Niezapomniane wrażenie wywarła na zwiedzających ogromna biblioteka Seattle Public Library, po której oprowadził nas, Polak z pochodzenia – Leszek Chudzinski. Opowiedział o programach, ofercie usług dla społeczności, (np. 400 komputerów publicznych, ośrodki dla dzieci, młodzieży, dorosłych), z naciskiem na zwiększenie dostępu do technologii. Pokazał również dział, który prowadzi działania na rzecz osób niepełnosprawnych – głuchoniemych i niedowidzących. Na spotkaniu z przyjaciółmi tej biblioteki, o ich pracy na rzecz placówki: rzecznictwie, filantropijnym wsparciu dla biblioteki opowiedziała Alice Springer. Prowadzi ona organizację Friends of the Seattle Public Library.

            

                      Biblioteka Publiczna w Saettle Public Library

Bill i Melinda Gates Foundation – Fundacja Billa i Melindy Gates była jednym z głównych punktów wyjazdu studyjnego. Fundacja finansuje rozwój polskich bibliotek poprzez realizację Programu Rozwoju Bibliotek w Polsce. Darren Hoerner – wysłuchał relacji uczestniczek o zmianach zachodzących w bibliotekach w Polsce oraz oprowadził bibliotekarki po obiektach należących do Fundacji.

                 

Również w piątek 12 kwietnia, uczesticzki zwiedziły szkołę informacji (iSchool), University of Washington. Chris Coward, Mike Crandall oraz Samantha Becker opowiedzieli o badaniach bibliotek i bibliotekarstwie, o wspólnym dziele grupy bibliotek i przemysłu, o wykorzystaniu nowych technologii w celu wspierania wymiany wiedzy, publicznej pomocy. O szkoleniach bibliotekarzy opowiedział dr Joe Janes.

                 

                      Waszyngton Capitol

Kolejnym punktem programu była wizyta w Washington Talking Book and Braille Library (WTBBL). Pani Dnielle Miller opowiedziała nam historię biblioteki i zakresie usług prowadzonych dla osób niewidomych i niesłyszących oraz o wykorzystywaniu nowych technologii, stosowanych w celu ułatwienia dostępu osób niepełnosprawnych do materiałów Biblioteki. Uczestniczki wyjazdu miały możliwość zwiedzić wieżę Space Needle, największy symbol Seattle.

 

Kolejny przelot samolotem i już ostatnie miasto – Pensacola, w którym bibliotekarki przebywały od soboty 13 kwietnia do środy 17 kwietnia.W poniedziałek prezydent miasta Pensacola, Ashton J. Hayward wręczył polskim gościom honorowe obywatelstwo Pensacoli.

                  

                

Członek Rady zarysował historię miasta, lokalnej gospodarki, demografii miasta i finansowania systemu bibliotecznego.Następnie odbyło się spotkanie w bibliotece Pensacola State College Library gdzie bibliotekarki dowiedziały się, o specjalnym wyposażeniu dla uczniów niepełnosprawnych oraz e-learningowych materiałach i ćwiczeniach.

                 

W bibliotece uniwersyteckiej, na University of West Florida uczestniczki dowiedziały się o wykorzystaniu narzędzi Web 2.0, nowych technologiach dostępnych w bibliotece, usługach dla społeczności. Zwiedzono Bibliotekę "Skylab", nietradycyjną pracownię komputerową, która m.in. wykorzystuje smartboardów do nauczania.

Z okazji Narodowego Tygodnia Bibliotek odbyło się spotkanie z przyjaciółmi West Florida Library. Rozmawiano o finansowaniu lokalnego systemu bibliotecznego; podzielono się informacjami z "przyjaciółmi"  o ofertach polskich bibliotek dla swoich społeczności.

W czwartek 16 kwietnia, dyrektor biblioteki West Florida Public Library Rachel Wallace oprowadziła uczestniczki po placówce. Biblioteka w śródmieściu Pensacoli jest na Florydzie Zachodniej głównym oddziałem systemu bibliotek publicznych, który został otwarty w styczniu 2013 roku. Bibliotekarki dowiedziały się więcej o technologii obiektu, jak nowa przestrzeń służy społeczności, o współpracy biblioteki z innymi organizacjami, aby zająć jego miejsce jako "kotwicy" w centrum miasta.

Ostatnim punktem wizyty było spotkanie w Gulf Breeze Library – małej bibliotece społeczności na obrzeżach Pensacoli. Bibliotekarki dowiedziały się o  programach i usługach dla wspólnoty około 5.000 osób.

W środę 17 kwietnia bibliotekarki wyruszyły w drogę powrotną z Pensacoli do Atlany, następnie do Waszyngtonu, Monachium i Warszawy.

 

Wyjazd studyjny do USA zapewnił nam, bibliotekarkom z małych bibliotek w Polsce na zapoznanie się z funkcjonowaniem publicznych bibliotek amerykańskich, które służą jako domy kultury. Ciekawym doświadczeniem były wizyty w bibliotekach szkół wyższych i średnich. Ważnym punktem wizyty było zwiedzenie największej biblioteki świata Biblioteki Kongresu.

Zostałyśmy zapoznane z instytucjami wspierającymi biblioteki publiczne i ich rozwój. Niezapomniane wrażenia przywieźliśmy z wizyty w Fundacji Billa i Melindy Gates, Fundacji wspierającej m.in. rozwój polskich placówek przez finansowanie Programu Rozwoju Bibliotek.

Poznałyśmy nowe technologie w bibliotekoznawstwie, szczególnie te, które dostarczają narzędzi do wspierania wymiany wiedzy i doświadczenia w lokalnych bibliotekach oraz zobaczyłyśmy jak w Stanach Zjednoczonych Ameryki są wykorzystane nowe media w usługach informacyjnych bibliotek publicznych.

Dzięki wizycie w amerykańskiej rodzinie u Karen i Mikea zapewniono nam możliwość spojrzenia na gościnność Amerykanów oraz empirycznego poznania amerykańskiego społeczeństwa i kultury.

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011