W minionym tygodniu młodzież z koła wokalnego, działającego przy Centrum Kultury i Biblioteki, brała udział w XXII Kwietniowych Spotkaniach z Poezją, które odbyły się w auli Liceum im. Filomatów Chojnickich w Chojnicach. W czwartkowe popołudnie nasi wokaliści prezentowali swoje talenty w ramach przesłuchań konkursowych w kategorii poezji śpiewanej, natomiast w piątek mieli przyjemność występować przed publicznością podczas koncertu laureatów. Cieszy fakt, że nasi artyści po raz kolejny pokazali, na co ich stać i zajęli miejsca na podium: zespół Staccato - I miejsce, Gracjana Matyszewska - III miejsce, Martyna Pałuczak – wyróżnienie, Karol Jankowski – nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Przemysława Gintrowskiego.
Zespół Staccato w składzie: Gracjana Matyszewska, Ewelina Górska, Karol Jankowski, Marta Stoltmann, Martyna Pałuczak, Oliwia Jażdżewska oraz Arkadiusz Pepliński wykonał dwa utwory o zupełnie odmiennym charakterze: „Wojnę postu z karnawałem” Jacka Kaczmarskiego oraz „Dezideratę” z repertuaru krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Śpiewacy mogli wykazać się nie tylko zdolnościami wokalnymi, ale też grą aktorską oraz ogromną wrażliwością interpretacyjną. Natomiast pianista – Arek – spisał się na szóstkę w niełatwym akompaniamencie.
Gracjana nie tylko poruszyła, ale też zaskoczyła publiczność. Jako pierwszy wykonała utwór z najwyższej półki poetyckiej - „Przesłuchanie Anioła” Przemysława Gintrowskiego do słów Zbigniewa Herberta. Jej wokalna interpretacja sprawiła, że wzruszający swą treścią utwór stał się jeszcze bardziej przejmujący. Prawdziwym szokiem natomiast była natychmiastowa metamorfoza Gracjany, która z poważnej zamyślonej osoby w jednej chwili zmieniła się w kabaretową aktorkę złorzeczącą niewdzięcznemu Andrzejowi w „Songu Porzuconej” z repertuaru kabaretu Hrabi. W tym momencie nie tylko scena, ale i publiczność była Gracjany!
Martyna była kolejną osobą, która postanowiła zmierzyć się z innymi solistami. Skromna cicha, usiadła z gitarą przed mikrofonem i … przeniosła wszystkich w inną przestrzeń duchową. Jej własna interpretacja i niesamowicie dźwięczny głos sprawiły, że piosenki „Zamiast” z repertuaru Edyty Geppert oraz „Atlantyda” Grzegorza Turnau’a do słów Wisławy Szymborskiej nabrały zupełnie nowej barwy artystycznej.
Z kolei Karol ujął publiczność bardzo emocjonującym wykonaniem dwóch pięknych utworów: „Nie chcę więcej” z repertuaru Michała Bajora oraz „Powrót” Przemysława Gintrowskiego. Oba utwory są pod względem muzycznym podobne, jednak ogromna wrażliwość Karola pozwoliła mu na zróżnicowanie interpretacyjne piosenek. Jury, ujęte „Powrotem”, nagrodziło Karola za najlepsze wykonanie utworu Przemysława Gintrowskiego.
W konkursie, jako solistka, brała też udział Oliwia. Jednak tym razem nie wystarczyło dla niej miejsca na podium (w przeciwieństwie do lat poprzednich). Oliwia śpiewała utwór „Jaskółka” oraz „Przekleństwo Millhaven” – utwór, w którym świetnie pokazała swoją artystyczną zadziorność i aktorskie zdolności.
Kwietniowe Spotkania z Poezją to jedyna w swoim rodzaju impreza kulturalna w naszym regionie. Zapoczątkowana została przez nauczycielkę języka polskiego, panią Joannę Glazę, ponad 20 lat temu. Konkurs skierowany jest do młodych wokalistów, twórców literackich oraz recytatorów. Szczególną cechą trzydniowej imprezy jest wyjście poza zwykłą formułę konkursową, co uwidacznia się w nietypowej konferansjerce oraz tzw. „imprezach towarzyszących”. Młodzież, która uczestniczy w konkursie po raz pierwszy – bywa w szoku, natomiast stali bywalcy zrywają boki ze śmiechu. Zapowiedzi osób występujących wplatane są bowiem w zabawne scenki przygotowane (albo raczej na pół improwizowane) przez uczniów liceum. Bywa, że takie miniprzedstawienie jest dłuższe od samego występu, a konkursowicz dowiaduje się o sobie bardzo ciekawych rzeczy… Z kolei „imprezy towarzyszące” to przeważnie występy zaproszonych gości, które zamykają każdodniowy etap konkursu. W tym roku gośćmi specjalnymi byli Agata Szark, Gabriela Głuszek i Dariusz Buczek (absolwenci chojnickiego LO, wielokrotni laureaci Kwietniowych oraz wychowankowie koła wokalnego PMDKu), którzy kilka lat wcześniej występowali na scenie naszego domu kultury oraz Radosław Osiński i Ireneusz Drobiński (duet tworzący zespół Qurtyna). Specyficzna atmosfera Kwietniowych Spotkań z Poezją to niewątpliwy atut konkursu, który przyciąga młodzież. „Pani Glaza miała rację – kto raz tu się pojawił, ten będzie wracać.” – mówi Gracjana. Potwierdzam to również ja – dawna uczestniczka Kwietniowych, obecna instruktorka młodzieży (nawiasem mówiąc – bardzo z niej dumna! ;)).
Oto lista pozostałych laureatów XXII Kwietniowych Spotka z Poezją (kategoria poezji śpiewanej):
Soliści: I - Julia Kurszewska (Gimnazjum nr 2 Chojnice) i Ewelina Martin(II LO), II - Afrodyta Bochenek (LO Chojnice) i Patryk Wrycza (LO Chojnice), III - Gracjana Matyszewska (CKiB Brusy) i Martyna Ohnesorge (LO Chojnice), wyróżnieni: Krzysztof Ginter(Technikum nr 2 Chojnice) i Martyna Pałuczak (CKiB Brusy)
Zespoły: I – Staccato (CKiB Brusy), II - duet Natalia Weyna i Michalina Jaroszewicz (II LO Chojnice), III – zespół: Aron Górnowicz, Bartłomiej Werechowski i Beniamin Zakrzewski (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Chojnicach), wyróżnieni: zespół Kulturka (WDK Ogorzeliny).
Agnieszka Mrozek Gliszczyńska

|