LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

W dniu 10 marca 2013 roku w Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach odbył się premierowy koncert widowiska
pn. „Wieselé na Kaszëbach”  w wykonaniu tancerzy i muzyków z Kaszubskiego Zespołu Folklorystycznego „Krëbane”.

Pomimo zimowej zawieruchy za oknem, sporo ludzi dotarło na to niecodzienne widowisko. Na miejsce przybyli zaproszeni goście: Zastępca Burmistrza Brus Pan Krzysztof Gierszewski, dyrektor CKiB Pani Anna Orlikowska, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brusach Pan Zbigniew Łomiński, konsultant ds. edukacji regionalnej Pani Renata Mistarz, Wicedyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku Pani Ewa Furche, Prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Bydgoszczy Pan Marian Wiśniewski – wieloletni przyjaciel Zespołu, konsultant ds. języka kaszubskiego Pani Felicja Baska-Borzyszkowska, radni z terenu miasta i gminy Brusy oraz członkowie Stowarzyszenia i mieszkańcy miasta i gminy Brusy.

Widowisko przedstawiało obrzędy związane z weselem na Kaszubach. Można było zobaczyć kilka tradycyjnych tańców kaszubskich oraz kilka scenek rodzajowych, które połączone z muzyką i śpiewem tworzyły jedną, wspólną artystyczną całość. Obrazek sceniczny przygotowały Panie: Katarzyna Kamrowska i Ewelina Styp Rekowska. Tancerze i tancerki wykazali się wyśmienitą grą aktorską. Kapela oraz wokaliści ćwiczyli pod czujnym okiem Pana Władysława Czarnowskiego. Teksty utworów śpiewanych oraz wokalistów w poprawną kaszubszczyznę wzbogaciła Pani Felicja Baska-Borzyszkowska.

Koncert połączony był z promocją płyty pod tą samą nazwą. Na krążku znajduje się 28 utworów. Wydanie płyty było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Gminy Brusy w ramach projektu pn. Promowanie kultury kaszubskiej poprzez nagranie płyt z tradycyjnymi pieśniami i tańcami kaszubskimi – dokumentacja dorobku Kaszubskiego Zespołu Folklorystycznego „Krëbane”.

Podczas koncertu odbył się kiermasz książek regionalnych zorganizowany przez Wydawnictwo Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Gdańsku.

 

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011