LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

06-12-2012
5 nr "Ziemii Zaborskiej" i film „Zielony pałac”


W czwartek 6 grudnia Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach zorganizowało promocję najnowszego 5 numeru biuletynu „Ziemia Zaborska” Zaborskiego Towarzystwa Naukowego połączoną z prezentacją filmu „Zielony pałac”.

Początek spotkania rozpoczął prezes Zaborskiego Towarzystwa Naukowego Zbigniew Gierszewski, który wymienił najciekawsze artykuły oraz zachęcił do przeczytania całego numeru. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali bezpłatne egzemplarze omawianego biuletynu.

Następnie kilka słów tytułem wstępu przed rozpoczęciem emisji wygłosiła współautorka filmu, Maria Sowisło. Razem z Danutą Tyde-Niedzielską i Stanisławem Młyńskim podjęli się tego trudnego ale jakże wartościowego dla naszej społeczności zapisu historii.    

Praca nad filmem rozpoczęła się już w 2010 roku i trwała prawie trzy lata! Historia opowiada o partyzantach działających w lasach w okolicach Męcikała i wydarzeniach jakie miały miejsce w marcu 1944 roku. W rolę okupantów i partyzantów wcielili się członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego „Cis” oraz Stowarzyszenia Miłośników Historii Borów Tucholskich „Historia i Pamięć” w Tucholi.

Ze względu na liczne zapytania ze strony mieszkańców gminy Brusy pokaz filmu „Zielony Pałac” w Centrum Kultury i Biblioteki zorganizowano już po raz drugi. Premiera odbyła się w marcu 2012 r.

Widzowie zgromadzeni na sali nagrodzili film wielkimi brawami. Następnie rozpoczęła się dyskusja. Na liczne zapytania ze strony widowni odpowiadały autorki filmu. Na zakończenie podziękowano uczestnikom za przybycie oraz autorom tego wspaniałego przedsięwzięcia za udokumentowanie wydarzeń istotnych dla historii naszego terenu i umożliwienie odtwarzania dla przyszłych pokoleń.

Bezpłatne egzemplarze biuletynu „Ziemia Zaborska” można otrzymać w siedzibie Zaborskiego Towarzystwa Naukowego przy ul. Armii Krajowej 1, w Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach oraz w Chacie Kaszubskiej w Jagliach.

powrót do opisu ...

                                                               
 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011