LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

  Międzynarodowy Festyn Archeologiczny

 

25 i 26 czerwca br. już po raz siódmy przy Kręgach Kamiennych w Leśnie odbył się Międzynarodowy Festyn Archeologiczny.


W tym roku przybyło do Leśna blisko 200 uczestników zrzeszonych w kilkunastu grupach rekonstrukcji historycznej. Na festynie pojawili się przedstawiciele drużyn z takich miejscowości jak:
- Torunia,
- Trójmiasta,
- Elbląga,
- Braniewa,
- Łubiany,
- Gniezna
- przedstawiciele dwóch drużyn z Rosji.


Tegoroczna impreza odbyła się w zmienionej formule. W sobotę odbyły się manewry wojenne w pobliskich lasach, polegające na rozgrywce taktycznej dwóch średniowiecznych armii. Oprócz tego przeprowadzono eliminacje turniejowe. W niedzielę odbyły się finały wspomnianych turniejów, pokazy walk oraz inscenizacja najazdu księcia pomorskiego Racibora I na norweską Konungahelę w 1135r.
Oprócz tego odbył się konkurs rysunkowy dla dzieci pod  tytułem „Narysuj Wikinga”, warsztaty zdobnictwa w skórze, podczas których każdy mógł nauczyć się  wytłaczać wzory w skórze, warsztaty tkackie oraz garncarskie, zarówno na toczku  jak i na kole garncarskim.
Można było zobaczyć obozowiska wojów, przymierzyć uzbrojenie, spróbować swych sił w strzelaniu z łuku, rzucie toporem, oszczepem do specjalnie przygotowanych celów. Zagrał również zespół muzyki danej „Grupa Radnyna” z Pruszcza Gdańskiego.
W turnieju indywidualnym wygrał Vingor z drużyny Nidhogg, turniej bohurtowy  wygrał Macek z drużyny Nordelag, turniej drużynowy zaś drużyna Gautar z Brus.
Organizatorem festynu było Stowarzyszenie Grupa Młodych Archeologów z Brus.  Impreza zorganizowana została  m.in.  przy finansowym wsparciu Gminy Brusy (w ramach Otwartego Konkursu ofert na realizację zadań zleconych w 2011 roku). Na organizację festynu stowarzyszenie otrzymało kwotę 15.000 złotych.

Tekst UM Brusy

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011