LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ LINKI ARCHIWUM CKiB

  Wystawa aparatów fotograficznych oraz historia fotografów

  i ich zakładów w gminie Brusy w latach 1919-2012

Chata Kaszubska w Brusach-Jagliach (działająca pod egidą Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach) podjęła się zebrania informacji o fotografach i zakładach fotograficznych działających na terenie gminy Brusy w latach 1919-2012. W czasie poszukiwań okazało się, że ta historia nie jest w żaden sposób usystematyzowana, zebrana w jedną całość. Wszelkie dane do spisania tej, niekiedy całkowicie nieznanej, historii uzyskaliśmy przede wszystkim od mieszkańców Brus, oraz z materiałów archiwalnych dostępnych w Urzędzie Miejskim w Brusach. O celowości idei przekonuje fakt zachowania się do dnia dzisiejszego aparatu studyjnego, który był własnością Leopolda Czapiewskiego (prezentowany na wystawie). Jego zakład fotograficzny  jest pierwszym w dziejach Brus. Istniał prawie nieprzerwanie od 1919 do 1970 roku. Ten unikatowy aparat to ewenement nawet na skalę Polski. Prezentujemy materiały, które udało się zebrać w trakcie wielu odwiedzin i długich rozmów z mieszkańcami Brus i okolic. Najstarszy zakład fotograficzny od obecnych dzieli prawie 100 lat. Zmieniły się aparaty, technika, obróbka zdjęć.

Zapewne wszystkie dane jeszcze nie zostały spisane, a prezentowana historia nie wyczerpuje tematu. W dalszym ciągu będziemy rozmawiać, spisywać i utrwalać wspomnienia, a także zachowywać fotografie i inne pamiątki związane z fotografią w Brusach i okolicach. Chata Kaszubska tym sposobem inicjuje Was do podzielenia się wszelkimi wiadomościami. Ta spisana historia fotografów i ich zakładów fotograficznych jest na razie dostępna tylko w Chacie Kaszubskiej. Obejmuje ona takich fotografów jak (chronologicznie) : Leopold Czapiewski, Jan Ryduchowski, Rajmund Meller, Alojzy Liedtke, Alojzy Kneba, Jerzy Felski, Maria Synderkiewicz, Kazimierz szyszka, Jadwiga Czapiewska, Bogumił Marszałek, Maria Radzikowska i obecnie: Jacek Liedtke, Leszek Skwierawski oraz Wojciech Beszterda i Maciej Cybulski.

Wystawa aparatów fotograficznych to niejako osobna historia. Nie zawiera ona żadnych aparatów cyfrowych. Mamy więc modele produkcji polskiej, niemieckiej, rosyjskiej, japońskiej, amerykańskiej i inne. To ponad 80 różnych aparatów w tym: mieszkowych, dalmierzowych, skrzynkowych i innych, pochodzących z od lat 20-tych XX wieku do 1990 roku. Pokazujemy także wyposażenie ciemni fotograficznej. Wśród eksponatów jest aparat studyjny i samorobna kopiarka do zdjęć z zakładu Kazimierza Szyszki, także aparat mieszkowy ICA, którym posługiwał się Leopold Czapiewski. Zobaczymy także aparat KODAK BB z lat 30-tych XX wieku wraz z jego reklamą z 1935 roku (tu dowiecie się co ma wspólnego Zosia z tym aparatem). Dopełnieniem wystawy jest gablota z lampami błyskowymi. Ekspozycja mogła zaistnieć dzięki uprzejmości: Stanisława Chylewskiego (w kolekcji prywatnej posiada ponad 80 aparatów), Kazimierza Szyszki (m.in.: aparat studyjny, własnej produkcji kopiarka do zdjęć, wyposażenie ciemni), Leszka Skwierawskiego, Adama Sito (m.in.: Kodak BB z reklamą z 1935 roku), Jakuba Belinga, Marcina Wery, Piotra Knopika (aparat studyjny po Leopoldzie Czapiewskim i aparat mieszkowy ICA), Zbigniewa Gierszewskiego i rodziny Meller.

 

Zapraszamy do Chaty Kaszubskiej w godzinach otwarcia. Wystawa będzie czynna do końca września 2012 roku.

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011