LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ LINKI ARCHIWUM CKiB

  Kaszubski Zespol Folklorystyczny PANESZKA z Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach na XVIII Miedzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w VORU w ESTONII

Od 11 do 16 lipca Kaszubski Zespół Folklorystyczny Paneszka z Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach uczestniczył w bardzo popularnym i prestiżowym w krajach nadbałtyckich festiwalu w Estonii. Spośród wielu bardzo dobrych zespołów folklorystycznych, również zawodowych Paneszka wyróżniała się żywiołowością, wielobarwnością tańca.

„Przede wszystkim zdobyliśmy sympatię estońskiej publiczności swoją spontanicznością, uśmiechem i pysznym chlebem ze smalcem i kiszonym ogórkiem którym częstowaliśmy Estończyków. Po każdym tańcu otrzymywaliśmy gromkie brawa, w szczególności podobały się Krzyżnik, Dzek czyli dziki taniec z popisami chłopaków oraz melodyjne piosenki których bardzo szybko estońska publiczność uczyła się śpiewając „czinda czinda czinda do, kaszebsko kapela gro …” – mówią członkowie z zespołu.

W festiwalu udział wzięło 6 zagranicznych zespołów, 29 estońskich, 9 grup dziecięco – młodzieżowych i 16 lokalnych zespołów folklorystycznych z Voru. Festiwalowi towarzyszyły liczne koncerty, przemarsze, korowody, jarmark na ulicach Voru, koncerty muzyki sakralnej w kościele, uliczne tańce zwane „street dance” czyli nauka tańców estońskich na ulicach miasta. Wyuczony podczas „street dance” jeden układ taneczny każdy z zespołów biorących udział w koncercie finałowym zobowiązany był dołączyć do swojego repertuaru.

            „Podczas naszego pobytu w Estonii towarzyszyły nam sympatyczne przewodniczki, pilotki Kaisa i Marija porozumiewając się z nami bardzo popularnym w nadbałtyckim kraju językiem angielskim, a my mieliśmy okazję improve our English in practice .

Odległość z Brus do Voru jaką zespół przejechał autokarem z PKS Chojnice to 1100 km. W drodze do Estonii młodzież zwiedziła stolicę Łotwy – Rygę, a w drodze powrotnej dawną stolicę Litwy – Kowno w czasie, gdy obecna stolica Wilno należała Polski. Na mapie drogi powrotnej do Brus leżał również Wilczy Szaniec w Gierłoży  - wojenna kwatera Hitlera w której przywódca III Rzeszy spędził 800 dni czyli połowę czasu II wojny światowej, a także sanktuarium maryjne w Świętej Lipce. Młodzież pełna wrażeń wróciła do Polski czyniąc plany na przyszłość, a najbliższe koncerty Panuszki to 28 lipca podczas „Wakacji z Folklorem Brusy 2012” na stadionie miejskim oraz 29 lipca podczas „Jarmarku Kaszubskiego” przy Centrum Handlowym Skiba w Brusach.

            Zaproszenie na estoński festiwal było dużym wyróżnieniem dla tancerzy i muzyków z Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach, a dzięki finansowemu wsparciu CKiB oraz Urzędu Gminy w Brusach, młodzież aktywnie i w twórczy sposób mogła rozwijać artystyczne talenty, wymieniać doświadczenia i improve English in practice.

         Informacje o wydarzeniach festiwalowych, fotoreportaż i video reportaż można obejrzeć na stronie internetowej www.vorufolkloor.ee oraz Facebook: http://on.fb.me/KFEYlP
Web: youtu.be/gUYZF1IRudA

 

KZF PANESZKA z CKiB w Brusach

 

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011