LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

 Wystawa malarstwa na szkle w Chacie Kaszubskiej

W Chacie Kaszubskiej otwarto wystawę obrazów na szkle w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach.

Język kaszubski to nie tylko czytanie i pisanie po kaszubsku, ale również zapoznawanie się z obrzędowością, tradycjami i sztuką Kaszub. Kaszubi mają bardzo bogatą kulturę. Stworzyli własną muzykę i taniec oraz wiele dzieł sztuki, od literatury po dzieła plastyczne. Jedną z form plastycznych jest malowanie na szkle.

Uczniowie kl. IV i VI Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach poznawali tajniki tej sztuki oraz sami próbowali stworzyć swoje dzieła. Zaangażowali się w to całym sobą i już po około 5 lekcjach można było podziwiać ich obrazy.

Malowanie tak ich pochłonęło, że prędko zrodził się pomysł, by te swoje obrazy pokazać innym, a może i zarazić innych i zachęcić, by również spróbowali malować na szkle. Stąd pomysł wystawy w Chacie Kaszubskiej.

Inicjatorką i prowadzącą przedsięwzięcia była Pani Anna Pestka – nauczycielka języka kaszubskiego w Czyczkowach. Autorzy prac: Michał Andrearczyk, Ala Czarnowska, Klaudia Szulta, Kacper Drobiński, Emilia Frymark, Wiktoria Januszewska, Monika Żychska, Julia Janikowska, Weronika Gralska, Piotr Żychski, Sebastian Rybicki, Anita Nakielska, Waldek Wehner, Krystian Daniels, Tomek Leszczyński, Agata Pestka, Krystian Gierszewski.

Wystawę można zobaczyć w godzinach otwarcia Chaty Kaszubskiej w Brusach-Jagliach do 14 lipca 2012.

 

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011