LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ LINKI ARCHIWUM CKiB

 „Krëbane” w Klukach

       Grupy "Młodzi Krëbane" i "Krëbane" wraz z kapelą pod opieką kierownika Władysława Czarnowskiego oraz kadry instruktorskiej Katarzyny Kamrowskiej z Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach i Eweliny Styp Rekowskiej pojechały na zaproszenie Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach oraz oddziału Muzeum Pomorza Środkowego do miejscowości Kluki na "Czarne wesele". Impreza ta w 2008 roku zajęła III miejsce w konkursie na Produkt Turystyczny Województwa Pomorskiego, a w roku 2009 II miejsce w konkursie Gdańskich Targów Turystycznych "Najlepsza promocja turystyki województwa pomorskiego 2009" w kategorii "Impreza Turystyczna".
        Czarne Wesele – jest to impreza otwierająca sezon turystyczny w Klukach. Nawiązuje do tradycji wspólnego kopania torfu, odbywającego się w pierwszych dniach maja. Termin ten miał uzasadnienie ze względu na specyfikę terenu - bardzo podmokłego i bagnistego. W maju poziom wód gruntowych był na tyle niski, by można było kopać; do jesieni natomiast pozostawało wystarczająco dużo czasu, żeby torf wysechł. Był to również termin dogodny dla rybaków, którzy stanowili większość wśród mieszkańców Kluk, jako że następowała wtedy przerwa w połowach. Kopanie torfu odbywało się na zasadzie wzajemnej pomocy wioskowej. W ciągu kolejnych dni jedni gospodarze pomagali drugim, aż po kilkunastu dniach ciężkiej pracy wszystkie gospodarstwa zaopatrzone były w wystarczającą na całą zimę ilość opału. Codzienna praca kończona była wspólnym biesiadowaniem. Łączenie czasu pracy i świętowania miało swój wymiar symboliczny, właściwy dla społeczności tradycyjnych, ale również materialny - świętowanie i weselenie się było uzasadnione, zważywszy że torf był głównym materiałem opałowym i zgromadzenie odpowiedniej jego ilości gwarantowało przeżycie zimy. W tym kontekście zrozumiała staje się nazwa Czarne Wesele, kojarząca się raczej ze ślubem, uroczystością a nie z ciężką pracą.

          Grupy z Brus zaprezentowały zgromadzonym turystom tańce kaszubskie i lubelskie oraz tańce Górali Spiskich. Zespół pokazał się w trzech różnych miejscach skansenu. Każdy występ został nagrodzony dużymi brawami.

Dla uczestników wyjazdu było to miłe przeżycie artystyczne

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011