LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

 

Dnia 13 czerwca 2023 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach. Omawialiśmy książkę z literatury obyczajowej pt. „Serce na Kaszubach” Darii Kaszubowskiej oraz dwie książki z elementami fantastyki: „Pieśń o Achillesie” Madeline Miller  oraz „Księgi zapomnianych żyć” Bridget Collins.

Daria Kaszubowska to Kaszubka z krwi i kości, z prawdziwie czarnym, kaszubskim podniebieniem. Szczera, trochę pyskata, pełna energii, niespokojna jak wiatr. Z wykształcenia pedagog, z potrzeby serca działaczka społeczna, z poczucia misji dziennikarka w „Pomeranii”, z zamiłowania pisarka. Autorka niedawno gościła w naszej miejscowości i przeprowadziła bardzo ciekawe spotkanie autorskie.

Madeline Miller to pisarka amerykańska. Studiowała łacinę i grekę, jest wielbicielką i znawczynią Szekspira. Ukończyła Uniwersytet Browna, gdzie zdobyła dyplom licencjacki, a potem magisterski z filologii klasycznej. Studiowała także nauki społeczne na uniwersytecie chicagowskim i dramaturgię na Yale, gdzie skupiała się na scenicznych adaptacjach utworów antycznych. Od piętnastu lat uczy w liceum i prowadzi zajęcia teatralne. Jej debiutancką powieść „Pieśń o Achillesie”, którą pisała przez 10 lat, uhonorowano prestiżową Nagrodą Orange w 2012 roku i przetłumaczono na dwadzieścia pięć języków. Książka zawojowała światowe listy bestsellerów na czele z tą najsłynniejszą i najpilniej śledzoną, publikowaną w „New York Timesie”.

Bridget Collins natomiast to brytyjska autorka powieści dla dorosłych i młodzieży. Ukończyła filologię angielską w King's College w Cambridge, następnie uczyła się aktorstwa w London Academy of Music and Dramatic Art.

„Serce na Kaszubach” to barwna, przeplatana językiem kaszubskim powieść o wyjątkowym miejscu i wyjątkowych ludziach. Książka została wydana przez wydawnictwo eSPe i znalazło się  w serii „Opowieści z wiary”, ponieważ wątek religijny jest w niej bardzo istotny. Opowiedziana jest w niej historia wierzącego mężczyzny z wartościami, który poznaje niezależną, zadeklarowaną agnostyczkę, która nie ma jasno określonych planów na przyszłość. W tej książce królują miłość, nadzieja i wiara.

Pieśń o Achillesie” to przepiękna opowieść o prawdziwej miłości, odwadze, dobroci i chwalę. Autorka pisała swój debiut literacki przez 10 lat, co pozwoliło na dokładne i piękne wykreowanie postaci. Akcja nigdy nie zwalnia. Romans i uczucia są mocne i burzliwe, a bogowie greccy nieugięci. Pisarka doskonale odnajduje się w tematach mitologicznych, czym zachęca nawet osoby, których nie interesuje ta tematyka. Powieść jest wydana przez wydawnictwo Albatros i trafiła do serii butikowej. Obwoluta jest przecudnej urody, bogato zdobiona, a twarda oprawa pod nią to klasyczna grafika.

„Księgi zapomnianych żyć” to powieść o książkach, ale przede wszystkim o uczuciach i relacjach międzyludzkich. Opis zamieszczony z tyłu książki nie do końca odpowiada temu, co się w niej znajduję i jest to ogromny plus. Dzięki temu czytelnik podczas zapoznawania się z tą historią jest stale zaskakiwany. Według członkiń DKK w Brusach to opowieść o poszukiwaniu siebie, o akceptacji tego, kim jesteśmy i o odnajdywaniu swojego miejsca na ziemi. Bohaterowie są skomplikowani, rozdarci między potrzebą pozostania sobą, a chęcią dostosowania się do życia w społeczeństwie. Targają nimi sprzeczne uczucia i bardzo silne emocje, które udzielają się czytelnikowi. Serdecznie zachęcamy, aby sięgnąć po te książki.

Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach odbędzie się 11 lipca 2023 roku. Omówimy dwie książki z literatury pięknej: „Sen o okapi” Mariany Leky oraz „Córkę” Eleny Ferrante.

Serdecznie zapraszamy.

Katarzyna Kurs

Moderatorka Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach

 

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011