LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

 

Dnia 23 maja 2023 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach. Rozmawiałyśmy o kryminałach Wojciecha Chmielarza pt. „Żmijowisko” i „Wyrwa”.

Wojciech Chmielarz to autor kryminałów, dziennikarz, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru (2015 – za powieść „Przejęcie”) i Wielkiego Kalibru Czytelników (2019 – „Żmijowisko”),sześciokrotnie nominowany do tej nagrody. Publikował m.in. w „Pulsie Biznesu”, „Pressie”, „Nowej Fantastyce”, „Pocisku” i „Polityce”. Uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy kryminalnych.

„Żmijowisko” opowiada historię przyjaciół ze studiów, którzy co roku wyjeżdżają wspólnie ze swoimi rodzinami na wakacje Tym razem trafiają do zagubionej wśród jezior i lasów agroturystyki w niewielkiej wsi Żmijowisko. Bawią się jak zwykle – odreagowując stres szybkiego wielkomiejskiego życia. Następnego dnia córka jednej z par, piętnastoletnia Ada, znika. Dosłownie rozpływa się w powietrzu. Pomimo intensywnych poszukiwań, nikomu nie udaje się jej odnaleźć. Rok po tym wydarzeniu, jej ojciec powraca do Żmijowiska, by podjąć ostatnią próbę odnalezienia córki. Na podstawie książki powstał serial o tym samym tytule.

„Wyrwa” natomiast przedstawia historię Macieja, który dowiaduje się, że jego żona Janina zginęła w wypadku samochodowym. Nie ma jednak pojęcia, dlaczego do wypadku doszło pod Mrągowem, skoro żona twierdziła, że jedzie w delegację pod Kraków. A gdy na pogrzebie pojawia się tajemniczy mężczyzna, Maciej zaczyna rozumieć, że Janina miała wiele sekretów. Pytania się mnożą, a tragedia zmienia się w skomplikowaną zagadkę.

„Żmijowisko” według członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach to bardzo dobrze skonstruowany kryminał. Przedstawione zostają trzy linie czasowe, które coraz bardziej zbliżają się do siebie. Bohaterowie, a szczególnie zachowania letników, są jak z krwi i kości. Największe wrażenie robi samo zakończenie. Ostatnie strony to majstersztyk kryminału. Zdaniem uczestników spotkania „Wyrwa” nie przebiła „Żmijowiska”, jednakże nadal książkę dobrze się czyta. To świetna powieść, trzymająca w napięciu z rozwiniętą warstwą obyczajową. Książka w tym roku została zekranizowana i na pewno chętnie obejrzymy ten film, a tymczasem zachęcamy do przeczytania tych powieści.

W maju nasz Dyskusyjny Klub Książki w Brusach obchodził kolejną rocznice istnienia, w tym roku minęło już 13 lata od powstania klubu. Z tej okazji jedna z klubowiczek przygotowała przepyszne deserki, przy których wspominałyśmy minione lata.

Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach odbędzie się 13 czerwca 2023 roku. Omówimy dwie książki: „Pieśń o Achillesie” Madeline Miller oraz „Księgi zapomnianych żyć” Bridget Collins.

 

Serdecznie zapraszamy

Katarzyna Kurs

Moderatorka Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011