LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

Historia żydowskich malarzy kopiujących dzieła wielkich artystów na zlecenie nazistów - to zarys historii opowiedzianej w filmie "Fabryka wielkich mistrzów" w reżyserii Dariusza Grzeszczyka. Premiera produkcji odbyła się 25 lutego w Brusach.
Film przedstawia historię getta białostockiego w latach 1941-1943, w którym uzdolniona artystycznie ludność żydowska wykonywała kopie dzieł najbardziej znanych mistrzów malarstwa. Wszystko to na zlecenie nazistów, a dokładnie zgodnie z decyzją Ericha Kocha, szefa Zarządu Cywilnego Okręgu Białystok i komisarza Rzeszy dla Ukrainy. Fabuła osadzona w czasach II wojny światowej przedstawia realia ówcześnie panującego w Polsce terroru i przebiegłość władzy nazistowskiej.
Obsadę aktorską filmu zasilili członkowie Stowarzyszenie Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego ,,Cis" Męcikał. Część scen kręcono w mieście i gminie Brusy. Obrazy powstawały między innymi w okolicy bruskiego dworca PKP czy na ulicy Kościelnej.
Warto dodać, że to nie jedyna ekranizacja, w której w tym roku zobaczymy członków stowarzyszenia. 18 marca o godzinie 17.00 w centrum kultury w Brusach odbędzie się premiera filmu "Pałac" obrazującego losy partyzantów oddziału CIS Gryfa Pomorskiego.
Tekst i fot. UM Brusy 
 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011