LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach.

„Chłopiec na szczycie góry” oraz podsumowanie roku 2022 w Dyskusyjnym Klubie Książki w Brusach
W dniu 10 stycznia 2023 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach. Omówiłyśmy książkę „Chłopiec na szczycie góry” Johna Boyne’a oraz podsumowałyśmy działalność naszego Klubu w 2022 rok.
John Boyne to irlandzki powieściopisarz, autor wielkiego bestsellera „Chłopiec w pasiastej piżamie”, który oczarował czytelników na całym świecie. Boyne jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Jego książki przetłumaczono dotychczas na 46 języków. W jego dorobku znajdziemy zarówno powieści dla dorosłych, jak również te napisane z myślą o dziecięcym czytelniku.
W powieści autor przedstawia losy małego Pierrota, który zostaje sierotą. Z tego powodu musi opuścić swój dom w Paryżu i rozpocząć nowe życie ze swoją ciotką Beatrix - służącą w zamożnej austriackiej rodzinie. Jest rok 1935, a II wojna światowa zbliża się wielkimi krokami. Miejsce, do którego trafia chłopiec nie jest zwykłym domem, bowiem jest to Berghof, rezydencja Adolfa Hitlera. Pierrot szybko zostaje wzięty pod skrzydła Hitlera i wrzucony do coraz bardziej niebezpiecznego nowego świata: świata terroru, tajemnic i zdrady, z którego nigdy nie będzie w stanie uciec. Książka ta jest połączeniem fikcyjnej historii chłopca z prawdziwymi elementami historii jakimi są m.in. istnienie Hitlera, jego rezydencja itp. Członkinie Klubu stwierdziły, że historia jest wciągająca, a przede wszystkim daje dużo do myślenia. Na uznanie zasługuje sposób ukazania nam przemiany człowieka z małego, niewinnego chłopca w nastolatka ukształtowanego określonymi okolicznościami i ideologią. Chłopiec poprzez obserwację zachowań dorosłych przejmuje od nich sposób bycia i zachowań. Potrzeba akceptacji i przynależności do grupy kieruje jego wyborami i z czasem przestaję on odróżniać dobro od zła.
Następnie podsumowałyśmy rok 2022. Przypomniałyśmy sobie jakie książki omówiłyśmy w poprzednim roku, a było ich aż 18, wybrałyśmy poprzez głosowanie, która z przeczytanych książek zasługuje na miano książki roku 2022 oraz wskazywałyśmy książki, które najbardziej nas zaskoczyły – pozytywnie bądź negatywnie. Do głosowania przydały nam się notesiki oraz ołówki z logotypem „Dyskusyjnego Klubu Książki”, które otrzymałyśmy od koordynatorek wojewódzkich z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, za co serdecznie dziękujemy. W głosowaniu na książkę roku 2022 doszło do remisu. Najlepszymi książkami minionego roku według członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach są „Narzeczona nazisty” Barbary Wysoczańskiej oraz „Gdzie śpiewają raki” Delii Owens. Największym zaskoczeniem natomiast została książka „27 śmierci Toby’ego Obeda” Joanny Gierak-Onoszko. Polecamy wszystkim przeczytać te książki.
Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 21 lutego 2023 roku (wtorek) w bibliotece w Brusach o godzinie 16. Omówimy reportaże „Bolało jeszcze bardziej” autorstwa Lidii Ostałowskiej oraz „Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach” Jacka Hołuba. Serdecznie zapraszamy.

Moderatorka Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach
Katarzyna Kurs

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011