LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ LINKI ARCHIWUM CKiB

  Dnia 17.05.2012 r. w Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach odbyło się spotkanie autorskie połączone z promocją najnowszej książki Stanisława Pestki pt. „W stolëcë chmùrników”, podpisujący kaszubskie teksty pseudonimem Jan Zbrzyca.

Stanisław Pestka urodził się 8 kwietnia 1929 roku w Rolbiku. Uznany publicysta i poeta  poruszający wszystkie ważne dla Kaszub i Pomorza tematy, szczególnie kulturalne, społeczne i polityczne. Pestka jest niestrudzonym  działaczem kaszubskim, były redaktor naczelny miesięcznika „Pomerania”, dziesiątki lat zasiadający w naczelnych władzach Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz były prezes Zarządu Głównego. Autor między innymi „Piórem i    szablą”, „Emisariusz niepodległości”, broszury „Stan i perspektywy pamiętnikarstwa na Pomorzu” oraz tomików wierszy „Południca” i „Wizrë ë duchë”. Najnowsza książka „W stolëcë chmùrników” jest książką napisaną pod wpływem przeżyć, których autor doświadczył przebywając w Nowym Yorku podczas zamachu 11 września 2001 roku.

W promocji uczestniczyło ponad 100 osób, w tym Burmistrz Brus, pasjonaci twórczości i tradycji kaszubskiej oraz młodzież z Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego w Brusach. Miłym akcentem spotkania był udział sióstr autora, Pań Teresy i Eugenii. Podczas spotkania na tle prezentacji, młodzież  z KLO przeczytała fragmenty najnowszej książki Zbrzycy i zaśpiewała piosenkę „Mojé strone”, a sam autor z przejęciem i poruszeniem,  bardzo ciekawie opowiadał o przeżyciach i odczuciach mieszkańców Nowego Yorku pamiętnego dnia  11 września. Spotkanie odbyło się w ciepłej i miłej atmosferze. Na zakończenie spotkania Pan Stanisław Pestka pozostawił ślad w postaci pamiątkowego wpisu do kroniki CKiB.

 

 

 

 

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011