LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

 

W dniu 11 października 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach. Tym razem członkinie klubu omawiały książki z gatunku literatury faktu – „Kwiaty w pudełku. „Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz oraz „Kamienny sufit. Opowieść o pierwszych taterniczkach” Anny Król.

Karolina Bednarz skończyła japonistykę na Uniwersytecie Oksfordzkim – podczas trwania studiów miała też okazję studiować w Japonii, głównie na Uniwersytecie Waseda w Tokio oraz w Korei Południowej na Uniwersytecie Sogang w Seulu. Warsztat dziennikarski szlifowała na Polskiej Szkole Reportażu, ale mówi, że najwięcej nauczyła się w praktyce – publikując teksty w ogólnopolskiej prasie i pracując nad swoją książką.

Anna Król natomiast to promotorka kultury, autorka projektów literackich promujących literaturę i czytanie. W 2010 powołała pierwszą w Polsce agencję wyspecjalizowaną w dziedzinie promocji kultury. W 2012 wraz z pisarką Pauliną Wilk założyła Fundację „Kultura nie boli”. Pomysłodawczyni i dyrektor Big Book Festival, jedynego festiwalu literackiego, który odbywa się w Warszawie od 2013 roku.

„Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” to reportaż o kobietach zamieszkujących kraj kwitnącej wiśni, opisujący przemiany norm społecznych na przestrzeni ostatnich wieków. Książka daje do myślenia, jest ciekawa i porusza kwestie kobiet pod różnym kątem - historie życia od singielek, mężatek, kobiet starszych, schorowanych, z piętnem społecznego wykluczenia oraz kobiet, które chcą odnieść sukces i wykształcenie, lecz presja społeczna sprowadza je często do marginalizowania roli i pozostania kurą domową. Członkinie czytając "Kwiaty w pudełku" odczuwały różne emocje od złości, smutku do rozczarowania. Wyobrażając sobie Japonie na myśl przychodzi nam niesamowicie rozwinięte państwo technologiczne z długoletnią kulturą, a ten reportaż ukazuje nam ten kraj z innej strony. Ukazuje nam mężczyzn. którzy tak bardzo nie doceniają kobiet, społeczeństwo próbujące kobietom narzucić niewyobrażalne, krzywdzące normy oraz reguły, które mają dyskryminować kobietę często ze względu na płeć, stan cywilny, pochodzenie, choroby, moralność czy też religię.

Anna Król natomiast w książce „Kamienny sufit. Opowieść o pierwszych taterniczkach” zabiera nas w podróż do przeszłości, w podróż po tatrzańskich ścianach. Przedstawia czytelnikom kobiety, które jako pierwsze miały odwagę ubrać spodnie, chwycić linę i zdobywać trudne drogi taternickie. Kobiety te wędrowały u boku m.in. Mariusza Zaruskiego, a z czasem zostawały przewodnikami tatrzańskimi. Miały odwagę pokazać mężczyznom, że również potrafią chodzić wymagającymi drogami. Ich losy bywały różne - ginęły młodo spadając ze zdobywanej góry, patrzyły na śmierć w górach, popełniały samobójstwo lub były mordowane w obozach koncentracyjnych. Inne dożywały sędziwego wieku. Jedno je zdecydowanie łączyło - miłość do Tatr, umiłowanie wspinaczki, pragnienie czegoś więcej. Członkinie klubu były pełne podziwu dla autorki, która poza opowiadaniem o pierwszych taterniczkach, sama pokonywała drogi, z którymi bohaterki mierzyły się sto lat temu. Obie książki poruszały temat kobiet i zachęcamy do zapoznania się z nimi.

Następnie członkinie klubu rozmawiały o nagrodach literackich, które niedawno były wręczane, a mianowicie o literackiej nagrodzie Nobla oraz nagrodach Nike. Literacka nagroda Nobla w roku 2022 została przyznana Annie Ernaux. To jedna z najważniejszych współczesnych pisarek francuskich. jak napisała Szwedzka Akademia, uzasadniając przyznanie Ernaux najważniejszej nagrody w świecie literackim, "w swojej twórczości bezustannie i pod różnymi kątami przygląda się życiu naznaczonemu licznymi problemami związanymi z płcią, językiem i klasą społeczną". Natomiast laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej Nike został Jerzy Jarniewicz za tomik "Mondo cane", a Nike czytelników i czytelniczek zdobyła Joanna Ostrowska za reportaż "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej".

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 15 listopada o godzinie 16 w bibliotece w Brusach. Omówimy książki z gatunku literatury pięknej: „Dziecko z mgły” Renaty Kosin oraz „Saturnina” Jakuba Małeckiego. Serdecznie zapraszamy.

 

Moderatorka Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach

Katarzyna Kurs

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011