LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

W dniu 10 sierpnia 2022 roku odbyło się kolejne plenerowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach. Omówiłyśmy książkę z gatunku literatury obyczajowej autorstwa Jojo Moyes „Dziewczyna, którą kochałeś”.

Jojo Moyes to jedna z najpopularniejszych na świecie autorek powieści dla kobiet. Jej książki regularnie zdobywają szczyty list bestsellerów i wydawane są w 39 krajach. Początki jej kariery jednak nie były łatwe. Autorka wychowywała się w rodzinie dalekiej od ideału. Ciągłe kłótnie rodziców, doprowadziły ostatecznie do rozwodu, a ona podrzucana była najczęściej do babci, która mieszkała w najbardziej niebezpiecznej i najbiedniejszej dzielnicy Londynu. Tam swoje tęsknoty mała Jojo przelewała na papier, dzięki czemu już jako dziewczynka stworzyła swoją pierwszą powieść. Jednak na ujrzenie w księgarniach książki ze swoim nazwiskiem na okładce musiała czekać aż do 2002 roku, natomiast na pierwszy ogromny sukces oraz wzrost popularności do roku 2012, kiedy to wydana została jej dziewiąta powieść „Zanim się pojawiłeś”. Książka doczekała się również ekranizacji.

Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki jednak omawiały jej inną powieść, a mianowicie „Dziewczynę, którą kochałeś”. Powieść podzielona jest na dwie części. Akcja pierwszej części rozgrywa się w czasach pierwszej wojny światowej, kiedy to na Francję najechali naziści. Główną bohaterką jest Sophie, która z utęsknieniem czeka na powrót lub jakiekolwiek wieści o mężu. Mężczyzna namalował jej portret, który nosił nazwę „Dziewczyna, którą kochałeś”. Obraz stał się obiektem pożądania pewnego niemieckiego oficera. Sophie próbując dowiedzieć się jaki los spotkał jej męża, decyduje się na desperackie kroki, które pozbawić ją mogą dobrego imienia wśród rodziny oraz mieszkańców.
Akcja drugiej części natomiast dzieje się 100 lat po tamtych wydarzeniach, a jej główną bohaterką jest Liv. Kobieta była szczęśliwą mężatką, niestety jej mąż zmarł nagle, a ona długo nie potrafiła pogodzić się z jego stratą. Najcenniejszą pamiątką po mężu jest obraz „Dziewczyna, którą kochałeś”. Nieszczęśliwy zbieg okoliczności sprawia, że Liv będzie musiała zawalczyć o prawo do swojej pamiątki. Kobieta rozpoczyna prywatne śledztwo, próbując ustalić pochodzenie obrazu. Tym sposobem w powieści pojawiają się ponownie rozdziały o Sophie. Dowiadujemy się jaki los ją spotkał oraz czy kiedykolwiek ujrzała jeszcze męża.

Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach zgodnie stwierdziły, że powieść "Dziewczyna, którą kochałeś" to piękna historia o miłości, przywiązaniu oraz poświęceniu. Autorka posiada swój niepowtarzalny styl pisania, który potrafi wciągnąć czytelnika, aż do poznania zakończenia. Ukazuje historię kobiet, które mimo przeciwności losu starają się walczyć o swoje.
Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 28 września 2022 roku. Omówimy książkę z gatunku horroru/thrillera „Adwokat diabła” autorstwa Andrew Neidermana.

Serdecznie zapraszamy.

Moderatorka Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach
Katarzyna Kurs

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011