LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

8 czerwca 2022 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach. Omówiłyśmy reportaż autorstwa Joanny Gierak-Onoszko pt. „27 śmierci Toby’ego Obeda”.
Joanna Gierak-Onoszko to dziennikarka, reportażystka, pisarka i felietonistka. W swoich reportażach i felietonach często poruszała kwestie społeczne, prawnicze i dotyczące praw człowieka. W czasie swojego kilkuletniego pobytu w Toronto w Kanadzie powstał jej debiut literacki zatytułowany „27 śmierci Toby’ego Obeda”. Opisane w niej zostały tworzone od XIX wieku w tym kraju szkoły z internatem dla dzieci rdzennych mieszkańców Kanady. Zakładało je państwo, a prowadził głównie Kościół katolicki. Szacuje się, że blisko 150 tysięcy dzieci było tam ofiarami przemocy fizycznej i psychicznej, a także molestowania seksualnego. Tytułowy bohater książki jest nazywany „ocaleńcem”, ponieważ udało mu się przetrwać.
Przeczytanie tego reportażu nie było łatwe i przyjemne ze względu na treści, które zawiera, ale takie książki są również potrzebne. Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach zgodnie stwierdziły, że książka ta przeraża, porusza, jest mocna oraz wstrząsająca, a autorka narrację prowadzi z dużą delikatnością oraz zrozumieniem dla bohaterów. Nie zasypuje czytelników samymi suchymi faktami oraz liczbami, zamiast tego oddaje głos osobom, którym był on przez wiele lat odbierany. Warto zapoznać się z tym reportażem, na pewno pozostanie on w naszej pamięci na długo.
Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach odbędzie się 6 lipca 2022 roku. Omówimy książkę z gatunku literatury pięknej Delii Owens „Gdzie śpiewają raki”.
Serdecznie zapraszamy.

Katarzyna Kurs
Moderatorka Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach


 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011