LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

Zespół „Krëbane" powstał w 1980 roku. Od początku osiągał bardzo wysoki poziom artystyczny. Już w pierwszych miesiącach działalności zdobył kilka nagród na festiwalach i przeglądach. Przez kolejne lata zespół prowadził bardzo szeroką działalność artystyczną oraz wychowawczą wśród dzieci i młodzieży.

Od 1995 roku zespół utworzył Stowarzyszenie Społeczno-kulturalne o tej samej nazwie. Zdobył dziesiątki nagród i wyróżnień na regionalnych, krajowych i międzynarodowych festiwalach i przeglądach. Ma na swoim koncie kilkanaście złotych, srebrnych i brązowych „Turów" (nagroda dla najlepszych zespołów kaszubskich), złote „Kluki" (nagrody na festiwalu kaszubskim w Słupsku) oraz nagrody Ministra Kultury i Sztuki, Ministra Edukacji Narodowej, medale za zasługi, honorowy Medal „Stolema" (za wybitną działalność społeczną na Kaszubach), dyplomy, listy pochwalne.

Od roku 2012 zespół funkcjonuje w strukturze Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego, a choreografem i kierownikiem zespołu jest Katarzyna Kamrowska. W skład wchodzi również kapela kaszubska, której kierownikiem jest Mirosław Stoltmann. Od 2019 roku zespół funkcjonuje pod nową nazwą Zespół Pieśni i Tańca "Krëbane" oraz posiada nowe logo.

 Zespół wychował kilka pokoleń młodych artystów, tancerzy, śpiewaków i muzyków.  W placówce prowadzone są zajęcia z nauki tańca ludowego i narodowego dla 180 dzieci i młodzieży. Obecnie działa dziewięć grup wiekowych, począwszy od dzieci w wieku 4 lat, są to Krebanulczi, Małe Dzôtczi, Dzôtczi,  Purtki, Gwiżdże, Mali Krëbane, Młodzi Krëbane, Krëbane i Starzy Krëbane oraz grupa tańca narodowego. Od 2019 roku działa grupa Starzy Krëbane składająca się z byłych członków, rodziców i dziadków dzieci i młodzieży uczestniczących w zajęciach.

W repertuarze zespołu są przede wszystkim tańce kaszubskie oraz suity: spiska, lubelska, rzeszowska i śląska.

Członkowie zespołu biorą udział w wyjazdach promujących taniec i śpiew kaszubski zarówno w Polsce jak i za granicą kraju. Byli m.in. na festiwalu mniejszości narodowych w Krynicy i Legnicy „Świat pod Kyczerą”. Na XV Przeglądzie Zespołów Regionalnych w Wierzchucinie zdobył I miejsce. W sierpniu 2015 roku zespół uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu w Bułgarii, a w 2016 roku we Włoszech na Sycylii. W 2017 roku grupa „Gwiżdże” po raz pierwszy wyjechała za granicę i uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu "MUGURELUL” w Dorohoi w Rumunii, gdzie zdobyła I miejsce. W 2018 roku zespół koncertował w Słowacji, w 2019 w Czechach. W 2021 zespół reprezentował region północnej Polski w Międzynarodowym Wydarzeniu „Via Carpatia - Wiele Kultur, Jedno Miejsce – od Kłajpedy po Saloniki” w Miejscu Piastowym w Bieszczadach.


 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011