LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

 

Zespół Folklorystyczny Turopolje (CHORWACJA) występuje od 1973 roku, ale oficjalnie został założony 14 grudnia 1975 roku. Jest otwarty dla wszystkich, którzy kochają pieśni i tańce ludowe i liczy 400 członków, w wieku od czterech lat, w grupach tanecznych i muzycznych. Głównym celem zespołu jest zachowanie pieśni i tańców ludowych regionów Turopolja, Posavina, Pokuplje i Vukomeričke gorice, ale wykonuje również pieśni i tańce z innych części Chorwacji. Jego program „Chorwackie pieśni i tańce” obejmuje 38 tańców.

Zespół słynie z wysokiego poziomu występów i wspaniałej kolekcji autentycznych strojów ludowych. Jakość zespołu została doceniona zarówno przez etnografów, jak i znawców muzyki w kraju i za granicą, a zespół otrzymał wiele nagród, m.in.: Srebrny Medal na Międzynarodowym Festiwalu LLANGOLLEN w Wielkiej Brytanii, Grand Prix na XV Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Żywcu i Grand Prix na 42. Tygodniach Kultury Beskidzkiej w Polsce oraz nagrodę regionalną za wkład w promocję Regii Zagrzebskiej w kraju i na świecie, nagrodę miasta Velika Gorica Złota Podgutnica. Na XX Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Żywcu został uznany za najlepszy zespół w kultywowaniu tradycji ludowych i otrzymał jedyną nagrodę w tej kategorii a w Nedelino w Bułgarii zdobył złoty medal.

Zespół występował w Albanii, Australii, Austrii, Belgii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Kanadzie, Węgrzech, Egipcie, Anglii, Cipros, Czechach, Francji, Irlandii, Włoszech, Kosowie, Macedonii, Polsce, Portugalii, Niemczech, Słowenii, Włochy (Sardynia), Hiszpania, USA i Turcja. Miał audiencję u papieża Jana Pawła II w Castel Gandolfo. Występował w programach radiowych i telewizyjnych w Chorwacji, miał półgodzinny program w BBC i dwudziestominutowy program w Telewizji Warszawskiej. Nagrał dwie płyty CD: „Nasze piękne Turopolje” i „Chorwackie pieśni i tańce” oraz 8 płyt DVD z programem. Występuje ponad 70 razy w roku, a od momentu powstania dał ponad 3500 występów. Organizuje Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny oraz Dziecięcy Festiwal Folklorystyczny, które odbywają się w Wielkiej Goricy. Prowadzi również warsztat, którym kieruje Tomislav Miličević, zajmujący się szyciem i renowacją strojów ludowych.

Zespół jest stowarzyszeniem amatorskim, w którym różne pokolenia spotykają się, aby spotykać się i bawić. 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011