LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

 

W dniu 17 marca 2022 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach. Omawiałyśmy dwie powieści: z gatunku literatury pięknej „Była sobie rzeka” autorstwa Diane Setterfield oraz kryminał „Córeczka”, którego autorką jest Kathryn Croft. 

Diane Setterfield to brytyjska pisarka oraz nauczycielka akademicka. Zamiłowanie do czytania zaowocowało studiami na Uniwersytecie w Bristolu na kierunku literatura francuska. Postanowiła jednak porzucić pracę naukową i spróbować swoich sił w pisaniu książek. W 2006 roku wydała debiutancką powieść "Trzynasta opowieść", która spotkała się z niezwykle ciepłym przyjęciem i zapewniła jej popularność oraz uznanie czytelników na całym świecie. Kolejna powieść autorki "Była sobie rzeka" została wydana w 2019 roku. Została ona uhonorowana licznymi nagrodami jak między innymi: HWA Gold Crown Award.

Akcja powieści „Była sobie rzeka” rozgrywa się w niewielkiej miejscowości Radcot, nad Tamizą. To tam odnaleziono na wpół martwą, ciężko ranną dziewczynkę. Przyniesiono ją do gospody Pod Łabędziem, opatrzono, jednak mała nie zamieniła z nikim ani słowa. Po dziecko zgłaszają się trzy rodziny: małżeństwo Vaughan, któremu dwa lata temu porwano córkę, bogaci farmerzy Armstrongowie, którzy uważają ją za nigdy niewidzianą wnuczkę, córkę ich zbuntowanego syna oraz Lilly White, gospodyni pastora, która widzi w dziewczynce swoją zaginioną siostrę. Kim okaże się zaginione dziecko? Jak wpłynie to na losy mieszkańców małej, angielskiej wioski?

Członkiniom DKK najbardziej spodobał się styl pisarski autorki, który urzeka swoją szczegółowością oraz głęboką refleksją nad pozornie małymi wydarzeniami. „Była sobie rzeka” jest niezwykłą baśnią o minionych czasach i tym, co jest naprawdę w życiu ważne. Narrację można porównać do tytułowej rzeki – główny wątek fabularny jest co jakiś czas wzbogacany historiami z jej licznych dopływów, które uzupełniają i znacznie ubogacają całą fabułę. Historia płynie swoim własnym rytmem, czasami przyśpiesza, a miejscami zwalnia, niemniej jest ona prowadzona w bardzo naturalny, niczym niewymuszony sposób. Diane Setterfield dodała również do swojej historii angielski folklor – anegdoty i legendy związane z przewoźnikiem dusz na Tamizie. Rzeczywistość przeplata się ze światem baśni oraz mrokiem, jaki niesie ze sobą w nocy pobliska rzeka. Niewątpliwie autorka ma dar do snucia magicznych i zawiłych opowieści, które urzekły nasze klubowiczki.

Kathryn Croft natomiast to również brytyjska pisarka, autorka niezwykle poczytnych thrillerów psychologicznych. Uzyskała dyplom z pedagogiki i przez sześć lat uczyła w szkole języka angielskiego. Nabyte w trakcie tej pracy doświadczenie stało się niezwykle ważnym dla jej literackiej kariery źródłem inspiracji. W pełni poświęciła się pisarstwu, za co wdzięczne są jej ogromne rzesze wielbicieli. Jej kolejne książki niemal automatycznie stają się bestsellerami.   

W thrillerze „Córeczka” poznajemy losy Simone i Matta, którzy jako młode małżeństwo musieli zmierzyć się z niewyobrażalną tragedią jaką jest porwanie dziecka. Po osiemnastu latach niewiedzy w ich życiu pojawia się nieznajoma dziewczyna i twierdzi, iż jest ich córką.. A kiedy młoda dziewczyna nagle znika, Simone nie chce pozwolić na to, aby znów ograbiono ją z macierzyństwa, dlatego rozpoczyna prywatne śledztwo.

Według członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki „Córeczka” jest jednym z tych thrillerów, które nie przerażają makabrycznymi opisami zbrodni, czy rozkładających się zwłok. Przeraża jednak w bardzo silny sposób -  smutną prawdą o tym, do jakich okropieństw zdolny jest człowiek. Jakie szokujące upodobania i wynaturzenia może nosić na co dzień w swoim wnętrzu i jakie przybiera maski, aby ukryć je przed całym światem. Książka ta wzbudziła wśród czytelniczek naszego Klubu nie tylko ciekawość, chęć poznania zakończenia tej historii, czy lęk, ale również smutek. Obie omówione przez nas pozycje z całego serca polecamy czytelnikom.

Następnie rozmawiałyśmy o autorach, którzy już w kwietniu odwiedzą naszą miejscowość, aby przeprowadzić spotkania autorskie z czytelnikami. Będą to Alek Rogoziński – autor poczytnych kryminałów z wątkami komediowymi oraz Aneta Pawłowska-Krać – autorka reportażu „Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce”. Kolejne spotkanie DKK w Brusach odbędzie się 27 kwietnia 2022 roku o godzinie 16 w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Brusach, będziemy omawiać trzy powieści historyczne: „Król” Szczepana Twardocha, „Położna z Auschwitz” Magdaleny Knedler oraz „Zawisza. Czarne Krzyże” Jacka Komudy. Zapoznałyśmy się również z nowościami, które dotarły do nas z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, za co bardzo dziękujemy koordynatorkom.

Serdecznie zapraszamy na powyższe spotkania oraz zachęcamy do dołączenia do Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach.

Moderatorka Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach

Katarzyna Kurs


 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011