LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

Szanowni Państwo,

zapraszamy mieszkańców gminy Brusy na spotkanie autorskie wokół książki o MAGNUSIE BRUSKIM z dr Leszkiem Molendowskim (Muzeum Gdańska), o. Michałem Oskiem (Klasztor Dominikanów w Gdańsku) oraz Ryszardem i Przemysławem Szamockimi. Spotkanie odbędzie się w piątek 3 grudnia o godz. 17.00 w Chacie Kaszubskiej w Brusach Jagliach.

W sobotę 4 września 2021 roku, w obecności Burmistrza Brus Witolda Ossowskiego, dokonano odsłonięcia tablicy na elewacji klasztoru w Gdańsku, która upamiętnia wybitną postać ks. Magnusa Bruskiego. Przy tej okazji powstała także książka o pochodzącym z Brus księdzu Magnusie.

W trakcie spotkania autorzy przybliżą uczestnikom postać księdza Magnusa Bruskiego. Ponadto będzie możliwość zakupu książki w cenie 20 zł za egzemplarz.

        

Ks. Magnus Bruski zasłużony dla Pomorza, Gdańska i kościoła gdańskiego.

Urodził się 31 lipca 1886 w Brusach. Święcenia kapłańskie otrzymał 9 marca 1913 po ukończeniu seminarium w Pelplinie. W latach 1913–1922 był wikarym w kościele św. Mikołaja, w latach 1922-1926 administrator parafii w Świętym Wojciechu, w 1926-1935 proboszczem kościoła Trójcy Świętej w Oliwie, w 1935-1945 proboszczem kościoła św. Mikołaja. Opiekował się szpitalem Najświętszej Marii Panny, kaplicą Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Dolnym Mieście, katolickim sierocińcem dla chłopców, Kongregacją Mariańską dla młodzieży żeńskiej i Towarzystwem Trzeźwości.

Był współorganizatorem w 1935 roku I Synodu Kościoła Gdańskiego. Za swoje antyhitlerowskie poglądy i postawę był szykanowany w przedwojennym Gdańsku przez władze i policję.

W marcu 1945 roku, dzięki odważnej postawie i rozmowie z radzieckim oficerem, mimo splądrowania kościoła św. Mikołaja, nie dopuścił do jego spalenia i wymordowania szukających tam schronienia cywilów. Opiekował się na terenie plebanii chorymi, zmarł zarażony tyfusem 9 lipca 1945 roku. Pochowany cztery dni później na cmentarzu św. Mikołaja przy Wielkiej Alei. Po likwidacji cmentarza, 21 października 1968 prochy ks. Bruskiego zostały przeniesione na cmentarz w Oliwie do kwatery kapłańskiej.


 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011