LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

W dniu 20 października 2021 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach. Głównym tematem naszych rozmów był zbiór reportaży Justyny Kopińskiej pt. „Z nienawiści do kobiet”.
Justyna Kopińska to polska dziennikarka, socjolog, która publikuje w Dużym Formacie „Gazety Wyborczej”, jest także autorką niezwykle przejmujących i wielokrotnie nagradzanych w Polsce i za granicą zbiorów reportaży. Laureatka nagrody European Press Prize za reportaż „Oddział chorych ze strachu”, który opowiada historię ordynator szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim, w którym dochodziło do znęcania się nad podopiecznymi.
„Z nienawiści do kobiet” to zbiór ośmiu reportaży, które ukazują nam mroczną rzeczywistość, która często jest zamiatana pod dywan. Tytuł oraz promocja książki, która została wydana 8 marca w Dzień Kobiet, może sugerować, że cała książka porusza jedynie tematy związane z kobietami. Czytelnicy, którzy nastawili się tylko na to, mogą odczuć lekkie rozczarowanie, ponieważ z ośmiu reportaży, o kobietach opowiadają cztery. Jednakże to nie umniejsza wartości tej książki. Te reportaże to nadal relacje ludzi poniżonych przez życie, które zostają pozbawione głosu i możliwości zmiany, ponieważ na swojej drodze spotkały niewłaściwe osoby. Autorka zdecydowała się na opowiedzenie historii smutnych i niejednoznacznych, poruszających tematy, które wzburzają opinię publiczną. Znalazła się w niej m.in. historia Violetty Villas, molestowania 12-latki przez księdza, który nadal odprawia msze święte, molestowania seksualnego w wojsku oraz opowieść o homoseksualistach, którzy głęboko wierzą w Boga i ich relacjach z Kościołem katolickim.
Z członkami Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach omówiliśmy wszystkie zawarte w książce reportaże. Posłuchaliśmy utworów wykonywanych przez Violettę Villas oraz ostatniego klezmera Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana, dowiedzieliśmy się również z jego wypowiedzi czym jest muzyka klezmerska. Wysłuchaliśmy także krótkiej zapowiedzi autorki Justyny Kopińskiej na temat reportażu „Ksiądz pedofil odprawia dalej”. Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że to właśnie ta historia najbardziej zbulwersowała ich ze względu na to, że sprawca po prawomocnym wyroku sądu (który był wielokrotnie zmniejszany, z ośmiu lat bezwzględnego więzienia do czterech lat poddania leczeniu psychiatrycznemu na oddziale szpitalnym w zakładzie karnym), nadal może odprawiać mszę święte i służyć Kościołowi. Naszym zdaniem zbiór reportaży autorstwa Justyny Kopińskiej „Z nienawiści do kobiet” jest książką godną polecenia i zachęcamy wszystkich do sięgnięcia po nią.
Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach odbędzie się 18 listopada 2021 roku w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Brusach. Omówimy książkę z gatunku literatury faktu pt. „Za tamtą górą. Wspomnienia łemkowskie” autorstwa Antoniego Kroh’a. Serdecznie zapraszamy.
Moderatorka Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach
Katarzyna Kurs
 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011