LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

W dniu 15 września 2021 roku miało miejsce kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach. Spotkaliśmy się w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Brusach, aby omówić kryminał autorstwa Harlana Cobena „Chłopiec z lasu”.
Harlan Coben to jeden z najpopularniejszych i najbardziej poczytnych autorów powieści kryminalnych na świecie, ale również w Polsce. Autor znany jest z konstruowania tajemniczych intryg, po mistrzowsku stopniuje napięcie wśród czytelników oraz zaskakuje nieoczekiwanym zakończeniem.
W powieści „Chłopiec z lasu” poznajemy Wilde’a, który jako dziecko został odnaleziony w Stanowym Parku Krajobrazowym Ramapo Mountain. Nie wiadomo jak się tam znalazł, nikt nie wie kim jest, żadna osoba nie zgłaszała zaginięcia chłopca i nikt nie ma pojęcia jak długo znajdował się w lesie, ani jak udało mu się przetrwać. Jednak od tamtych wydarzeń mija 30 lat. Wilde stara się wieść normalne życie, ale zagadka jego przeszłości pozostaje tajemnicą, nawet dla niego samego.
Pewnego dnia w New Jersey znika nastolatka. Dziewczyna była outsiderką z trudną sytuacją rodzinną, była nękana w szkole i prawie nikt nie interesuje się jej zniknięciem, oprócz kolegi z klasy, który mówi o jej zniknięciu swojej babci – Hester Crimstein, a ta z kolei prosi o pomoc Wilde’a. Oprócz zaginięcia dziewczyny główni bohaterowie zmierzą się również z szantażowaniem kandydata na prezydenta USA.
Członkowie DKK zgodnie stwierdzili, że kryminał „Chłopiec z lasu” jest powieścią wielowątkową. Poruszane są w niej tematy m.in.: nękania w szkole, problemów rodzinnych, szantażu, polityki, zagadek i tajemnic, a nawet wątki romantyczne. Wszystkie te wątki autor łączy i dzięki temu powstaje zaskakujące zakończenie, którym pisarz udowadnia, że wie co robi. Doskonale zostały wykreowane postacie Wilde oraz 70-letnej Hester – nowojorskiej prawniczki, którą czytelnicy poznali już we wcześniejszych książkach autorstwa Cobena, ale nigdy nie odgrywała w nich tak ważnej roli. W tej książce poznajemy jej przeszłość, rodzinę oraz cele. Postać zachwyca, gdy dochodzi do prawniczych, słownych potyczek. Pozostaje jednak niedosyt, że nie przybliżyliśmy się do szczegółów dotyczących Wilde. Tych czytelników, których zaciekawiła ta historia mogę poinformować, że na 15 marca 2022 roku Harlan Coben zapowiedział premierę w USA kontynuacji „Chłopca z lasu”, pt. „The Match”. Wraz z członkami DKK w Brusach z niecierpliwością oczekujemy na zapowiedź premiery kontynuacji tego kryminału w Polsce oraz zachęcamy czytelników do przeczytania „Chłopca z lasu”.
Następnie rozmawiałyśmy o Stanisławie Lemie, który obchodziłby w tym roku setną rocznicę urodzin. Urodził się 13 września 1921 roku, jednakże do aktu urodzenia została wpisana data 12 września, aby zgodnie z przesądem uniknąć pecha związanego z liczbą trzynaście. Był jednym z najbardziej poczytnych pisarzy science fiction na świecie. Przez wielu nazywany prorokiem, wróżbitą, gdyż w jego książkach możemy odnaleźć odniesienia do dzisiejszej rzeczywistości, takie jak np. Internet, który przedstawiał jako Trion, który może magazynować obrazy świetlne, dźwięki, muzykę, fotografie, mapy, wykresy itp. oraz e-booki, które przedstawiał jako kryształki z utrwaloną treścią, które można czytać za pomocą optonu. Jedne z najpopularniejszych książek Lema to: „Bajki robotów”, „Solaris”, „Cyberiada”.
Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach zaplanowano na 20 października 2021 roku o godzinie 16.00 w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Brusach. Będziemy omawiać reportaż Justyny Kopińskiej pt. „Z nienawiści do kobiet”. Serdecznie zapraszamy.

Moderatorka Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach
Katarzyna Kurs

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011