LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

W piątek 3 września 2021 r. w Kaszubskim Liceum Ogólnokształcącym w Brusach, odbyła się jubileuszowa, dziesiąta odsłona Narodowego Czytania.
Narodowe Czytanie pokazuje, że chcemy wracać do polskiej literatury, chcemy sięgać po lektury dobre, sprawdzone, o których dyskutujemy i które od lat nas poruszają. Ta inicjatywa udowodniła, że wspólna lektura polskiej literatury jest dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu w towarzystwie osób, które łączy miłość do rodzimej literatury. Akcja Narodowego czytania organizowana jest od 2012 roku i objęta honorowym patronatem pary prezydenckiej. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.
To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Organizatorami było Centrum Kultury i Biblioteki oraz Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące. W imprezie wzięli udział uczniowie Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego. Wszyscy chętni, którzy czytali lekturę, otrzymali certyfikat z pamiątkową pieczęcią tegorocznej odsłony Narodowego Czytania.
Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy posiadają we własnych zbiorach Moralność pani Dulskiej do odwiedzenia biblioteki w celu otrzymania odcisku pamiątkowej pieczęci.
Organizatorów akcji cieszy fakt, że coraz więcej młodzieży zgłasza się z własnej inicjatywy do głośnego czytania fragmentów, podczas corocznej akcji Narodowego Czytania.
Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i udział w tegorocznej akcji.

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011