LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

W dniu 25 sierpnia 2021 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach. Tym razem było to próbne spotkanie online, aby w przypadku ogłoszenia kolejnych obostrzeń nasze dyskusje mogły się nadal odbywać. Głównym tematem spotkania była książka Yoko Ogawy „Ukochane równanie profesora”.
Yoko Ogawa to japońska pisarka, autorka ponad 40 książek, która publikuje już od 1988 roku. Laureatka wielu japońskich nagród literackich, m.in. nagrody im. Akutagawy – najbardziej prestiżowej nagrody literackiej dla nowych autorów w Japonii, której teraz jest jurorką, a także nagrody Yomiuri, która jest przyznawana za osiągnięcia na polu tworzenia kultury narodowej Japonii. „Ukochane równanie profesora” to książka zaliczana do literatury pięknej. Tytułowy Profesor to wybitny matematyk, który na skutek wypadku doznał uszkodzenia mózgu. Utracił możliwość zapamiętywania nowych rzeczy, pamięta wszystko co działo się przed wypadkiem, jednak nie jest w stanie zapamiętać co działo się wczorajszego dnia. Jego pamięć krótkotrwała obejmuje dokładnie 80 minut, po ich upływie pamięć się resetuje, a główny bohater dowiaduje się o swojej przypadłości za pomocą karteczek, które spinaczami przypina do swojego płaszcza, to one przypominają mu o najważniejszych wydarzeniach. Matematyka jest nadal wielką pasją Profesora, którą skutecznie zaraża innych, a także z której żyje, ponieważ utrzymuje się z rozwiązywania matematycznych konkursów w prasie. Profesor musi być pod stałą opieką, z tego powodu w jego życiu pojawia się Gosposia oraz jej 10-letni syn nazywany przez Profesora Pierwiastkiem.
Członkowie DKK zgodnie stwierdzili, że jest w tej krótkiej opowieści coś, co sprawia, że nie idzie się od niej oderwać. Historia z początku trudnej relacji Gosposi z Profesorem, bo jednak przebywanie z taką osobą jak Profesor nie należy do najłatwiejszych, z czasem przemienia się w piękną przyjaźń. Na szczególną uwagę zasługuje relacja Profesora z synkiem gosposi, których pomimo różnicy wieku oraz przypadłości głównego bohatera połączyła prawdziwa i wspaniała więź. Wspólnie odrabiali zadania domowe, Profesor cierpliwie tłumaczył chłopcu łamigłówki matematyczne, a on z kolei spokojnie i grzecznie odpowiadał na powtarzające się, ze względu na swoją dolegliwość pytania Profesora. Łączyła ich również inna pasja, którą był baseball oraz zbieranie kolekcjonerskich kart z zawodnikami.
„Ukochane równanie profesora” jest książką godną polecenia, szczególnie dla osób, które mają ochotę przeczytać krótką, pozytywną historię, napisaną w prostym stylu. Wraz z członkami Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach zachęcamy do zapoznania się z tą historią oraz zapraszamy na kolejne spotkanie naszego klubu, które odbędzie się 15 września o godzinie 16 w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Brusach. Omawiać będziemy książkę Harlana Cobena „Chłopiec z lasu”.

Moderatorka Dyskusyjnego Klubu Książki w Brusach
Katarzyna Kurs 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011