LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

Otrzymaliśmy smutną wiadomość o śmierci Wandy Szkulmowskiej, etnografki, członkini Stowarzyszenia Twórców ludowych. Odeszła 9 lipca 2021 r. w wieku 90 lat, w dniu, gdy odbywało się podsumowanie II Konkursu Sztuki Ludowej im. Józefa Chełmowskiego w Bytowie.

Pani Wanda Szkulmowska pochodziła z Bydgoszczy. Ostatnia wizyta w Brusach miała miejsce w 2017 roku gdy obchodziliśmy Rok Józefa Chełmowskiego podczas wydarzenia „Impresje Józefem Chełmowskim”. Pani Wanda długo wspominała wyjazd do Brus, o którym mówiła, że to był wyjazd do lat młodości, do miejsca gdzie żył jej wieloletni przyjaciel Józef Chełmowski.

Od kilkudziesięciu lat była promotorem sztuki i tradycji ludowej również naszego regionu. Głównym celem podejmowanych przez Wandę Szkulmowską działań były popularyzacja sztuki ludowej i wsparcie dla twórców. Jako pracownik Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy w latach 1956-1988 stworzyła nowatorski system promocji i mecenatu oparty na stypendiach, prezentacji dorobku środowisk regionalnych i wystawach indywidulanych. Jest autorką wielu publikacji poświęconych sztuce ludowej. Zredagowała m.in. książki Sztuka Ludowa Kaszubów. Przeszłość i teraźniejszość czy Sztuka ludowa Kujaw. Przeszłość i teraźniejszość. Współtworzyła programy telewizyjne na temat zespołów folklorystycznych „Na swojską nutę”. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień w tym: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” oraz Srebrny i Złoty Medal „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”.

Cześć Jej Pamięci!


 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011