LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

135. rocznica urodzin Jana Karowskiego

W niedzielę, dnia 16 maja, pracownicy Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach razem z członkami Zespołu Pieśni i Tańca „Krëbane” złożyli wiązankę kwiatów przy pomniku i na grobie Jana Karnowskiego w Brusach z okazji 135. rocznicy urodzin słynnego Kaszuby.

Jan Karnowski, znany także pod pseudonimem Wôś Budzysz urodził się 16 maja 1986 roku w Czarnowie. Był sędzią, poetą kaszubskim, ideologiem ruchu Młodokaszubskiego i przyczynił się do jego rozwoju. Za zasługi dla Kaszub i Pomorza, wiele ulic, m. in. w Gdańsku, Sopocie i Szczecinie. Ponadto pomnik w Brusach (1986 r.), obelisk przed domem w Czarnowie oraz tablice pamiątkowe w Chojnicach (1964 r.), Krostkowie (2006 r.) i Czersku. W budynku Sądu w Chojnicach jego pamięć uczczono tablicą pamiątkową. 30 października 2009 roku w ogrodzie w jego rodzinnej miejscowości został odsłonięty pomnik. Pomnik ten został zrobiony z ogromnego kamienia znalezionego na polu rodziny. Na kamieniu została umieszczona tablica z wyrytą podobizną J. Karnowskiego oraz napisem Tu urodził się Jan Karnowski(16.05.1886–2.10.1939) ideolog ruchu Młodokaszubskiego, pisarz, regionalista. W 70 rocznicę śmierci ten znak pamięci wznieśli wdzięczni i dumni z dokonań Jego życia [wyryty gryf] Zaboracy i Gochowie. Czarnowo 2 października 2009.

Jest patronem Szkoły Podstawowej nr 7 w Chojnicach oraz Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach, z czego jesteśmy szczególnie dumni.
 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011