LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

26 lutego obchodzimy rocznicę urodzin jednego z najbardziej oryginalnych i wielkich twórców ludowych na Kaszubach, patrona Chaty Kaszubskiej w Brusach Jagliach, Mistrza Józefa Chełmowskiego.

Człowiek o wielu zainteresowaniach i pasjach. Malarz, rzeźbiarz, a przede wszystkim filozof, który cały świat poukładał wg swojej filozofii. Wszystko opisał w niepowtarzalnych, własnoręcznie pisanych książkach. Jego największe dzieło to oczywiście graficznie przedstawiona apokalipsa wg św. Jana. Oryginalna wersja apokalipsy jest do podziwiania w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie. W Chacie Kaszubskiej w Brusach Jagliach mieści się jej kopia.

Z tej okazji zamieszamy na naszych stronach wystawę „Człowiek Renesansu”, na którą składa się 12 tablic ilustrujących talent, filozofię, dom, rodzinę i dokonania artysty. Wystawa była eksponowana w wielu miejscach naszej gminy i na całych Kaszubach. Ponadto wystawę można było podziwiać nawet Sejmie RP w Nowym Domu Poselskim w Warszawie.

Obecnie w Chacie Kaszubskiej dostępna jest wystawa. Jednak ze względu na niemożliwość zwiedzania Chaty Kaszubskiej prezentujemy ją w wersji online na Facebooku CKiB.

Zapraszamy do oglądania wystawy, do powrotu do lat, gdy żył wśród nas, do wspomnień o życiu mistrza Józefa Chełmowskiego!


 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011