LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ LINKI ARCHIWUM CKiB

  

      ,           ,,Kilkunastu zostało wybranych by stanąć przeciwko niezliczonym...”  

 Stowarzyszenie Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego ,,CIS” w Męcikale.

 

 Nasze Stowarzyszenie powstało 11 stycznia 2008 z myślą pielęgnowania historii o Tajnej Organizacji Wojskowej„ Gryf Pomorski”, która w czasie wojny dążyła do oswobodzenia Ojczyzny spod okupacji hitlerowskiej. Grupę zakładaliśmy również z zamiarem odbudowy bunkra Zielony Pałac, znajdującego się nieopodal Męcikała. 21 marca 1944 w jego okolicach, z rąk niemieckich żołnierzy, zginęło siedmiu partyzantów „Gryfa Pomorskiego”.

Założycielami stowarzyszenia są: Eugeniusz Fredyk i Wojciech Derewiecki pseudonim Żbik.

 

 Apolityczni z Bogiem

Nasza organizacja skupia osoby, które pasjonuje historia, militaria, survival, chęć przeżycia przygody oraz zdobywania nowych doświadczeń. Chcieliśmy odciągnąć młodych ludzi, choć nie tylko, od zamkniętych schematów spędzania wolnego czasu typu: parasol, grill i pokal. Stowarzyszenie daje możliwość zainwestowania we własną wiedzę i sprawność. Jesteśmy apolityczni i ,,trzymamy z Bogiem”.

18 maja 2010 zostaliśmy zarejestrowani w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000356496. Skład zarządu: Wojciech Derewiecki - prezes, Roman Kwasigroch - wiceprezes, Marek Janikowski – członek zarządu, Adam Sito – sekretarz, Henryk Zblewski – skarbnik. Obecnie w naszym stowarzyszeniu jest 29 czynnych członków i kilku honorowych.

Do naszych zadań należy gromadzenie dokumentów, czytanie książek i zbieranie fotografii związanych z „Gryfem Pomorskim”. Idąc z duchem czasu, tworzymy własną stronę internetową www.cis.dobroni.pl.

 

Uczczeni partyzanci

Działalność organizacji zaczęła się od współpracy z 27 Środowiskową Drużyną Harcerską z Męcikała i kap. rez. phm. Eugeniuszem Fredykiem (naszym prezesem honorowym). Wspólnie przeprowadziliśmy bieg orientacyjny i rajd rowerowy pn: ,,Szlakiem walk oddziałów Gryfa Pomorskiego”.

Z czasem Stowarzyszenie zaczęło nawiązywać nowe kontakty i brać udział w wielu przedsięwzięciach. Wypracowaliśmy już stałe punkty w kalendarzu. Każdego roku przy pomniku w Męcikale organizujemy Apel Poległych, w rocznicę śmierci siedmiu partyzantów z bunkra Zielony Pałac. Bierzemy udział w uroczystościach patriotycznych w Sikorzynie ku pamięci zamordowanego por. Józefa Dambka, założyciela „Gryfa Pomorskiego”. Jesteśmy widoczni podczas świąt narodowych i kościelnych.

Współpraca z leśnikami, a szczególnie z Marianem Jutrzenką Trzebiatowskim, zaowocowała w 2009 roku odsłonięciem, w leśnictwie Młynek, pomnika ku czci partyzanta Jana Bińczyka pseudonim Zagłoba. W Męcikale zaś przy „ruinach” Zielonego Pałacu koło Męcikała postawiony został krzyż i pamiątkowy obelisk. W obu uroczystościach wzięły udział rodziny zamordowanych partyzantów. 

 

Filmowe epizody

Dzięki zaproszeniu Daniela Czapiewskiego, dyrektora Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku kilku naszych „partyzantów” statystowało w filmie „Dotknij życia: Ułani Andersa 1939-48’’. Film powstawał dla TVP Poznań. Niespełna miesiąc później, ponownie w Szymbarku, czterech członków oddziału brało udział w odtworzeniu wysadzenia niemieckiego pociągu, którym miał podróżować Adolf Hitler.

W lutym 2010 grupa zapalonych przyjaciół podjęła się nakręcenia filmu pod roboczym tytułem ,,Bój o Zielony Pałac”. Ciekawostką godną wspomnienia jest to, że graliśmy w zimowych scenach przy temperaturze minus 18 stopni. W nagraniu uczestniczyli także członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Borów Tucholskich ,,Historia i Pamięć” z Tucholi oraz Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii Polskiej „Hubal” z Wierzchowa Człuchowskiego. W lipcu tego roku, z wyżej wymienionymi Stowarzyszeniami, zorganizowaliśmy w Wierzchowie rekonstrukcję pn. „Czata Historyczno – Obronna - Potyczki Graniczne 1939”. Przedsięwzięcie udało się zrealizować dzięki ogromnej pomocy powiatu, gminy i miasta Człuchów oraz zaangażowaniu ze strony gminy Brusy i Chojnickiego Domu Kultury. Przychylność zapewniła także pogoda plus 33 stopnie.

 

 

 

 

Kapie za kołnierz

 

 

Inną stroną naszej działalności są rajdy, podczas których poznajemy piękno pomorskiej przyrody. Przemierzamy dziesiątki kilometrów, nierzadko w deszczu kapiącym za kołnierz. Jak mawia Żbik ,,im gorzej, tym lepiej!”. Podczas wypraw mieliśmy okazję zobaczyć wiele ,,ruin” bunkrów partyzanckich m. in. Szyszek-103, Jedliny-102 i zrekonstruowaną Ptasią Wolę w Szymbarku.

Na rajdach poznajemy rodzaje i budowę broni, rangi i stopnie wojsk niemieckich oraz radzieckich z okresu II wojny światowej. Taktyka, musztra oraz terenoznawstwo to już stałe zajęcia podczas naszych wędrówek.

Ze strony społeczeństwa spotykamy się z wyrazami życzliwości. Po dłuższej rozmowie ludzie nabierają do nas zaufania, a nawet szacunku. Najbardziej utkwiły nam w pamięci słowa sędziwej pani Marii Januszewskiej: ,,Robicie coś dobrego!”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  ,,  ,,

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011