LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

W wtorek 23 czerwca 2020 r. odbyło się spotkanie online Dyskusyjnych Klubów Książki z Brus, Czerska i Rytla. Spotkanie zainicjował Klub z Czerska a tematem przewodnim były dwa opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza „Brzezina” i Panny z Wilka”.

Spotkanie okazało się wyjątkowo ciekawe i było dla większości członków nowym doświadczeniem. Ze względu na zaistniałą sytuację w Polsce – Covid 19 – członkinie klubu spotkali się na Zoomie. Razem w spotkaniu uczestniczyło 20 osób i każdy miał możliwość wypowiedzenia się zarówno na temat omawianych książek, jak i na temat samego autora. Przepięknie o nowej 2-tomowej biografii „Inne życie” Radosława Romaniuka mówił Pan Krzysztof z DKK w Czersku. Swą wypowiedzią zainspirował pozostałych do przeczytania tej obszernej biografii o Iwaszkiewiczu.

Jeśli chodzi o Panny z Wilka to sporo czytelniczek, które przeczytały to opowiadanie stwierdziło, ze jest to nostalgiczna opowieść o przemijaniu, utraconej młodości, niespełnionych pragnieniach i marzeniach. Jak Czyta się tę książkę to wspomnieniami wraca się do lat swojej młodości. Bohaterem jest Wiktor Ruben, który próbuje wskrzesić  przeszłość, lecz życie toczy się dalej i nic nie jest już takie, jak przed piętnastu laty. Podobnie zresztą jak życie większości z nas. Zmienił się Wiktor, zmieniły się panny z dworu i cały ówczesny świat, przez który przetoczyła się I wojna światowa. Iwaszkiewicz doskonale odmalował postać dojrzałego mężczyzny, który wciąż czegoś poszukuje, jego wewnętrzne rozterki i przeżycia.

Brzezinę napisał Iwaszkiewicz będąc u Karola Szymanowskiego, w roku 1932. Opowiadanie zostało sfilmowane przez Andrzeja Wajdę, ze wspaniałymi rolami Olgierda Łukaszewicza i Daniela Olbrychskiego. Tytułowa brzezina to miejsce pochówku żony Bolesława, brata głównego bohatera, chorego na gruźlicę Stasia, który przyjeżdża z sanatorium w Davos, by tutaj umrzeć. Członkowie Klubów rozmawiali o bohaterach tego opowiadania porównując ich osobowości, mówili o kontraście życia i śmierci oraz miłości i śmierci.

Wybitna twórczość pisarza oraz jego wyjątkowe życie sprzyjały ożywionej dyskusji pomiędzy uczestnikami spotkania. Spotkanie było bardzo ciekawe i niezwykle emocjonujące. Kolejne spotkanie odbędzie się po wakacjach, a dyskutować będziemy o książce Gabriela Garci Marqueza Miłość w czasach zarazy. Zapraszamy

Więcej informacji o spotkaniach klubu na stronie: www.ckibbrusy.pl  


 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011