LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ LINKI ARCHIWUM CKiB

   Pierwsza publiczna projekcja filmu pt. „Zielony Pałac”

W sobotę 24 marca w Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach odbyła się pierwsza publiczna projekcja filmu pt. „Zielony Pałac”, który wzbudził duże zainteresowanie bruszan i nie tylko.

Autorami filmuMaria Sowisło, Danuta Tyde-Niedzielska i Stanisław Młyński. Inspiracją dla nich były wydarzenia, jakie rozegrały się w jednym z bunkrów w lasach pod Męcikałem, zwanym "Zielonym Pałacem". Ukrywali się tam partyzanci z Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski", którymi dowodził Henryk Grabosz. W marcu 1944 r. doszło do tragedii, gdy jednego z partyzantów, pseudonim Kruk schwytali Niemcy. Po torturach wydał on miejsce, gdzie znajdowali się jego koledzy. W obławie śmierć poniosło siedmiu partyzantów: Józef Dorawa, Edmund Kroplewski, Franciszek Lesman, Józef Mrozik, Stanisław Przytarski, Jan Szutenberg, Jan (Wojciech) Wirkus. Uszli cało jedynie Grabosz
i Jan Bronka.

W filmie grają aktorzy z dwóch stowarzyszeń rekonstrukcyjnych "Cis" z Męcikała
i "Historia i Pamięć" z Tucholi. Narratorem jest Wojciech Derewiecki, prezes Stowarzyszenia "Cis". Ciekawe i bardzo poruszające są wspomnienia - Ireny Hunker, córki Jana Bińczyka, Stefanii Krajewicz - siostry Franciszka Lesmana i Elżbiety Felskiej, siostry Edmunda Kroplewskiego.
            Po projekcji realizatorzy filmu podziękowali wszystkim, dzięki którym film powstał, zwłaszcza bliskim partyzantów. Sami też otrzymali brawa i dostali gratulacje.

 

 

 

 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011