LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca ,,Kościerzyna" powstał w 1974 roku. Od przeszło 45 lat działa przy Kościerskim Domu Kultury im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie. "Kościerzyna" jest kontynuacją dzieła zapoczątkowanego przez wybitnego syna Ziemi Kościerskiej Lubomira Szopińskiego. W repertuarze posiada najpopularniejsze melodie, pieśni i tańce kaszubskie, zarówno dawnej twórczości ludowej, jak i twórców współczesnych. Program wykonuje w formie suit opracowanych artystycznie. Poza folklorem kaszubskim posiada w swoim repertuarze suitę morską, krakowską oraz narodową z okresu Księstwa Warszawskiego. KZPiT ,,Kościerzyna" jest zespołem wielopokoleniowym. W swoich szeregach skupia młodzież i ludzi dorosłych.

Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „KOŚCIERZYNA” uczestniczył we wszystkich imprezach konkursowych organizowanych na terenie Polski Północnej i nie tylko. Jest laureatem wielu festiwali i przeglądów w kraju i za granicą, wśród których znajdują się m. in. zajęcie pierwszego miejsca i zdobycie pucharu Wojewody Gdańskiego – głównej nagrody na Turnieju Talentów Tanecznych w Gdańsku (1977), zdobycie drugiej nagrody – „Srebrnego Tura” (1978) oraz „Złotego Tura” (1979) – głównej nagrody na Przeglądzie Folkloru i Muzyki Kaszubskiej w Chojnicach czy „Błękitnej wstęgi Wisły” – głównej nagrody Turnieju Zespołów Folklorystycznych Regionów Nadwiślańskich w Kwidzynie (1979). W tym samym roku Zespół zdobył główną nagrodę na Festiwalu Zespołów Folklorystycznych Polski Północnej w Gdańsku. Na III Krajowym Przeglądzie Dorobku Kulturalnego Wsi „Przytoczna Gorzów – ’80” „KOŚCIERZYNA” zdobyła trzecią nagrodę – „Brązowego pługa”. 16 lipca 1984 r., w uznaniu za prezentowany wysoki poziom artystyczny i dotychczasowy dorobek oraz szczególny wkład w rozwój kulturalny regionu, Rada Państwa nadała Kaszubskiemu Zespołowi Pieśni i Tańca „KOŚCIERZYNA”  Złoty Krzyż Zasługi. W latach .90 Zespół dwukrotnie otrzymał też nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 2004 r. Rada Miasta Kościerzyna przyznała Zespołowi Medal im. Tomasza Rogali za wybitne zasługi dla miasta Kościerzyny,

W ostatnim dziesięcioleciu Zespół zdobył m. in. Grand Prix XI Przeglądu Zespołów Kaszubskich w Wierzchucinie (2009), a także Grand Prix oraz główną nagrodę za najlepsze widowisko artystyczne na Nestia Festival w Bułgarii (2012). W 2014 r. zdobył I miejsce  oraz Nagrodę Publiczności w Pomorskim Przeglądzie Folklorystycznym w Lubaniu. otrzymuje Złotą Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Nagrodę Starosty Kościerskiego „Serce Kaszub – 2014” w kategorii zespołów artystycznych. W grudniu 2018 r. reprezentował Kaszuby na odbywającej się w Goniądzu „Wigilii Narodów”.

W 2019 roku "Kościerzyna" zajęła I miejsce i zdobyła Nagrodę Starosty Słupskiego na III Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „ZIEMIA SŁUPSKA  2019” w Słupsku oraz została laureatem Nagrody Rady Miasta Kościerzyna dla twórców i działaczy kultury za wybitne osiągnięcia za rok 2018.

„KOŚCIERZYNA” zawsze godnie reprezentując nie tylko Kościerzynę i Kaszuby ale przede wszystkim Polskę, występowała m.in. w Bułgarii, Finlandii, Francji, Holandii, na Litwie, w Macedonii, Niemczech, Norwegii, Serbii, na Węgrzech oraz w ZSRR.

Od 2004 roku przy "dużej Kościerzynie" zaczęła działać „Mała Kościerzyna” - grupa dziecięca, prezentująca kaszubskie pieśni, tańce i zabawy dziecięce. 

Od 2009 roku Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „KOŚCIERZYNA” należy do stowarzyszenia CIOFF – Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej skupiającej najlepsze zespoły krajowej sceny folklorystycznej.

Zespół pracuje w trzech sekcjach: sekcja muzyczna ,,kapela", balet oraz chór. Kierownikiem oraz choreografem baletu jest Anna Lideke - Konert, instruktorem muzycznym jest Maciej Burandt.


 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011