LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

Zespół "Krëbane" powstał w 1980 roku. Został założony przez Władysława Czarnowskiego. Od początku osiągał bardzo wysoki poziom artystyczny. Już w pierwszych miesiącach działalności zdobył kilka nagród na festiwalach i przeglądach. Przez kolejne lata zespół prowadził bardzo szeroką działalność artystyczną oraz wychowawczą wśród dzieci i młodzieży.

Od 1995 roku zespół utworzył Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne o tej samej nazwie. Zdobył dziesiątki nagród i wyróżnień na regionalnych, krajowych i międzynarodowych festiwalach i przeglądach. Ma na swoim koncie kilkanaście złotych, srebrnych i brązowych "Turów" (nagroda dla najlepszych zespołów kaszubskich), złote "Kluki" (nagrody na festiwalu kaszubskim w Słupsku) oraz nagrody Ministra Kultury i Sztuki, Ministra Edukacji Narodowej, medale za zasługi, honorowy Medal "Stolema" (za wybitną działalność społeczną na Kaszubach), dyplomy, listy pochwalne.

Od roku 2012 zespół funkcjonuje w strukturze Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego, a choreografem i kierownikiem zespołu jest Katarzyna Kamrowska. W skłąd wchodzi również kapela kaszubska, której kierownikiem jest Mirosław Stoltmann. Od 2019 roku zespół funkcjonuje pod nową nazwą Zespół Pieśni i Tańca "Krebane" oraz posiada nowe logo.

 

Zespół wychował kilka pokoleń młodych artystów, tancerzy, śpiewaków i muzyków.  W placówce prowadzone są zajęcia z nauki tańca ludowego i narodowego dla 180 dzieci i młodzieży. Obecnie działa osiem grup wiekowych, począwszy od dzieci w wieku 4 lat, są to  Krebanulczi, Małe Dzotczi, Dzôtczi,  Purtki, Gwiżdże, Młodzi Krëbanë i Krëbanë oraz grupa tańca narodowego. Od 2019 roku działa grupa Starzy Krëbanë składająca się z byłych członków, rodziców i dziadków dzieci i młodzieży uczestniczących na zajęcia.

W repertuarze zespołu są przede wszystkim tańce kaszubskie oraz suity: spiska, lubelska, rzeszowska i od zeszłego roku śląska.

Członkowie zespołu biorą udział w wyjazdach promujących taniec i śpiew kaszubski zarówno w Polsce jak i za granicą kraju. Byli m.in. na festiwalu mniejszości narodowych w Krynicy i Legnicy „Świat pod Kyczerą”. Na XV Przeglądzie Zespołów Regionalnych w Wierzchucinie zdobył I miejsce. W sierpniu 2015 roku zespół uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu w Bułgarii, a w 2016 roku we Włoszech na Sycylii. W tym roku grupa „Gwiżdże” po raz pierwszy wyjechała za granicę i uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu "MUGURELUL” w Dorohoi w Rumunii, gdzie zdobyła I miejsce.

  

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011