LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

Zespół Tańca Ludowego „Perlyna” powstał w 1995 roku. Celem grupy jest promocja tańca folklorystycznego Połtawa oraz ukraińskiego tańca ludowego. Podstawowa struktura zespołu obejmuje 70 osób. Repertuar zespołu to tańce i różne kompozycje choreograficzne o charakterze lirycznym i humorystycznym. Zespół tańca ludowego „Perlyna” to stały uczestnik koncertów miejskich, regionalnych, krajowych i międzynarodowych, konkursów, festiwali, przedstawień i akcji teatralnych. Zespół uczestniczył w wielu festiwalach w Europie.

W 2001 roku „Perlyna” została laureatką II Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Lato Kalinowo na Dnieprze” w Komsomolsku, a w 2002 r. byli uczestnikami VIII Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Poleskie Lato z Folklorem” w Łucku i X Międzynarodowego Festiwalu w Sedlitse i Włodawie, w kwietniu 2005 r. zostali zwycięzcami Międzynarodowego Festiwalu Folkloru i Tradycyjnej Kuchni w Smederevo i w Aranzhelovats w Serbii. W lipcu 2006 r. „Perlyna” brała udział w Dniach Kultury Ukraińskiej w Estonii, Międzynarodowym Festiwalu Dni Opery w Kuressaare. W sierpniu 2006 r. zespół zajął pierwsze miejsce w regionalnym konkursie podczas słynnych targów Sorochinskaya. We wrześniu 2006 grupa otrzymała tytuł zwycięzcy VIII Międzynarodowego Festiwalu „ Radnyevo 2006 ” w Bułgarii. W lipcu 2007 „Perlyna” była uczestnikiem 26 Europejskiego Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego w Neustadt w Niemczech. W sierpniu 2008 r. zespół reprezentował Ukrainę na VIII Międzynarodowym Festiwalu Tańca Ludowego w Gyöngyös na Węgrzech. W czerwcu 2009 roku grupa uczestniczyła w Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Ludowym „Lato Kunovske” w Kunovicach w Czechach. W sierpniu 2009 r. „Perlyna” odbyła tournee, odwiedzając Polskę, Belgię, Niemcy i Francję;  a celem podróży był 26 Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w mieście Anyk w Anglii. W lipcu 2010 roku grupa uczestniczyła w XX Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym we Włodawie w Polsce, gdzie otrzymała główną nagrodę „People's Choice”. W sierpniu 2010 roku zespół został zwycięzcą Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Integracja, 2010”, który odbył się w Poznaniu. W lipcu 2017 roku uczestniczyli w 32 Europejskim Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Lublinie; a w 2019 roku w Międzynarodowych Olsztyńskich Dniach Folkloru WARMIA 2019” i w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru ” LICIDER HEART” UŽICE 2019 w Serbii.

Repertuar zespołu to między innymi:

Hopak często nazywany „narodowym tańcem Ukrainy”. To ukraiński taniec ludowy, wywodzący się z tańca męskiego wśród kozaków zaporoskich, ale później tańczony przez pary, solistów i mieszane grupy tancerzy. Jest wykonywany najczęściej jako samotny taniec koncertowy przez amatorskie i profesjonalne ukraińskie zespoły taneczne. Został również włączony do większych opusów artystycznych, takich jak opery i balety.

Chomu kosaki plac hut to humorystyczny miniaturowy taniec przedstawiający dni robocze ukraińskiej wioski.

Varenichki i Poliska Kadryl to dwa ukraińskie tańce ludowe.

Lubensky hulanochky - wesoła miniatura taneczna o imprezach młodych mieszkańców Lubnego.

Och, Hrytsiy - humorystyczny miniaturowy taniec o popularnym facecie.

Posulska plyasova to ukraińska lubenska polka z rejonu centralnej części Ukrainy.

Kosachok to ukraiński popularny taniec w szybkim dwumiarowym tempie.


 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011