LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

17 lutego 2020 roku w Gdańsku odbyło się uroczyste rozdanie SKIER ORMUZDOWYCH, prestiżowych nagród przyznawanych przez kolegium redakcyjne i redakcja miesięcznika „Pomerania”.
Już ponad 170 osób zostało uhonorowanych Skrami Ormuzdowymi za szerzenie wartości zasługujących na publiczne uznanie, pasje twórcze, propagowanie kultury kaszubskiej i innej pomorskiej, działania bez rozgłosu, przezwyciężanie trudnych środowiskowych warunków, społeczne inicjatywy w dziedzinie kultury.

Wśród tegorocznych laureatów znalazł się Krzysztof Gradowski, mieszkaniec Gminy Brusy, pracownik Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach i wiceprezes bruskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Krzysztof Gradowski otrzymał Skrę Ormuzdową za umiejętne rozpowszechnianie wiedzy o Kaszubach, przede wszystkim o ziemi zaborskiej. Wiedzę o naszej Malej Ojczyźnie, Zaborach w niesamowity sposób rozpowszechnia na co dzień w Chacie Kaszubskiej, przeprowadzając warsztaty regionalne czy oprowadzając licznych turystów odwiedzających gminę Brusy.

Skry Ormuzdowe za 2019 rok oprócz Krzysztofa Gradowskiego otrzymali jeszcze:
- Sławomir Bronke za pracę na polu muzycznym na Kaszubach, głównie z chórem Discantus z Gowidlina,
- Krzysztof Kopiszka za umiłowanie dawnego wiejskiego życia na Pomorzu i dzielenie się tym z innymi w swoim skansenie,
- Mirosława Möller za pracę na rzecz kultury kociewskiej – gwary kociewskiej, edukacji dzieci i młodzieży, zespołów folklorystycznych,
- zespół Nadolanie za 15 lat promowania śpiewu i kultury kaszubskiej na Kaszubach i za ich granicami,
- Ewelina Karczewska i Piotr Zatoniow za przybliżanie kultury Kaszub poprzez sztukę filmową,
- Wojciech Megier za wszechstronne zaangażowanie, nie tylko na polu kultury, na rzecz lokalnej społeczności, głównie Gochów.

Ponadto na spotkaniu w Gdańsku uroczyście wręczono przyznane na 2020 r. stypendium im. Izabelli Trojanowskiej Gracjanowi Fopke, dziennikarzowi Radia Kaszëbë.

Wszystkim laureatom, a szczególnie Krzysztofowi Gradowskiemu, dyrekcja i pracownicy Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach serdecznie gratulują i życzą dalszych sukcesów w promowaniu wiedzy o naszej zaborskiej ziemi.

Fot. Tomasz Fopke

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011