LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

14 listopada br. w remizie strażackiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Brusach odbyło się spotkanie międzypokoleniowe między członkami Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Koła Terenowego w Brusach oraz uczestnikami i terapeutami Warsztatu Terapii Zajęciowej w Brusach nt. równouprawnienia, równego traktowania i tolerancji.
Międzypokoleniowa rozmowa odbyła się w ramach akcji dla bibliotek PorozmawiajMY. Proszę!, która jest współorganizowana przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundację Kocham Polskę. W Brusach akcję zorganizowało Centrum Kultury i Biblioteki.
Pretekstem do międzypokoleniowych rozmów jest POLSKA – nasz wspólny kraj, bo tu żyjemy, bo mówimy po polsku, bo to nas dotyczy. Spotkanie jest przygodą z POLSKĄ. Na spotkaniu poruszono temat RÓWNOUPRAWNIENIA, RÓWNEGO TRAKTOWANIA i TOLERANCJI a zaczęto od rozmów o dziadkach.
Wspomnieniom nie było końca. Zarówno seniorzy będąc dziadkami, jak i osoby z niepełnosprawnością ciepło wypowiadali się o swoich dziadkach. Były osoby, które w ogóle nie pamiętają swoich dziadków, bo zginęli podczas wojny, ale większość wspominała mile spędzone chwile z dzieciństwa. Wiele z uczestników pamiętało czasy wojny, a część dorastało w PRL-u.
Ciekawe wypowiedzi dotyczyły zwrotów i wyrazów dawniej używanych do swoich wnuków przez dziadków, szczególnie przypominane przez seniorów. Dowiedzieliśmy się, że „pieczonki” to ziemniaki pieczone w ognisku, „babka była sztrek” oznacza elegancką babcię, „arnotla” to klamra do włosów, a „pachta” to rwanie gruszek z drzewa bez zgody właściciela. Uczestnicy odpowiadali na pytania czy pamiętają swoich dziadków i czy życie z nimi jest ciekawe. Jeszcze wiele wzruszających wspomnień mogliśmy się dowiedzieć na spotkaniu, ale kolejny temat już dotyczył imion, które posiadamy, a które jest z nami przez całe życie, buduje naszą tożsamość. Była rozmowa o modzie na imiona, o popularności imion i o tym, że niektóre z nich odchodzą w zapomnienie. Większość z uczestników była zadowolona ze swojego imienia i nawet była zorientowana o pochodzeniu swojego imienia.
Kolejnym punktem spotkania były rozmowy o równym traktowaniu. Pomimo różnicy wieku uczestników, każdy dobrze wypowiadała się o życiu w naszej lokalnej społeczności, o tym że zarówno oni sami nie czują się źle traktowani jak i nie zauważyli żeby ktoś wśród ich znajomych, sąsiadów czy najbliższych był źle traktowany. Wręcz wywiązała się dyskusja nt. pomocy sąsiedzkiej i solidarności społecznej. Uczestnicy opowiadali jak spotykają się i spędzają czas wspólnie.
Pod koniec spotkania na uczestników czekało jeszcze jedno zadanie. Spośród wielu kart DIXIT mieli wylosować jedną, która aktualnie odzwierciedla ich samopoczucie i to czy te rozmowy międzypokoleniowe miały sens. Ciekawe wypowiedzi spowodowały, że już zaplanowano kolejne podobne spotkanie.


 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011