LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

Po dwumiesięcznej przerwie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w Brusach. W dniu 26 września 2019 r. tematem dyskusji była książka Słowik – Kristin Hannah, amerykańskiej pisarki, która odniosła na rynku wydawniczym ogromny międzynarodowy sukces, została uhonorowana licznymi nagrodami, ale przede wszystkim zyskała rzesze oddanych czytelników na całym świecie.
Uczestniczki Klubu tym razem poruszały tematykę wojenną. Główną rozmówczynią była Pani Janina Głomska, która poruszała wątki historyczne w swoich monografiach badając lokalną historię. Akcja książki, o której byłą dyskusja rozgrywa się podczas działań drugiej wojny światowej we Francji i opowiada historię dwóch sióstr: Isabelle i Vianne. Vianne jest starszą z nich i jest wspaniałą żoną i matką. Dla niej rodzina jest najważniejsza i dla niej jest gotowa poświęcić wszystko. Natomiast młodsza aż o 19 lat Isabelle, to z kolei kobieta, która nie poddaje się żadnym zasadom i rygorom. Gdy Niemcy wkraczają do Francji Isabelle dołącza do ruchu oporu, nie zważając na grożące jej i całej rodzinie niebezpieczeństwo. Obu siostrom przyświecał jeden cel, aby wygrać wojnę i uratować, jak najwięcej istnień ludzkich od zagłady.
Słowik jest powieścią opartą na prawdziwych wydarzeniach z życia Andrei de Jongh, belgijskiej bojowniczki ruchu oporu, która pomagała w zorganizowaniu trasy przerzutowej dla uciekinierów z obozów jenieckich. Po aresztowaniu Andree, gestapo nie uwierzyło, że tak młoda i odważna osoba mogła podjąć się tak ryzykownego zadania w ratowaniu ludzkiego życia. Po zakończeniu wojny została odznaczona medalami zasługi, dożyła późnego wieku i zmarła, jako legenda w 2007 roku.
Uczestniczki zgodnie stwierdziły, że w książce przeplata się wspaniała historia z miłością i z pewnością zgodne są aby polecić lekturę czytelnikom, którzy nie będą zawiedzeni po jej przeczytaniu. Kolejne spotkanie już w październiku.

Miłość pokazuje nam, kim chcemy być. Wojna pokazuje, kim jesteśmy.


 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011