LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

„Wieś kaszubska w drodze do niepodległości” to dwudniowe wydarzenie prezentujące sytuację historyczną i kulturową na Zaborach po 1918 roku. W pierwszym dniu odbyła się impreza plenerowa, natomiast drugiego dnia odbył się panel dyskusyjny połączony z wykładami historycznymi.

 

Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach, jak wiele innych instytucji kultury w Polsce, włączyło się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, które są wspólną inicjatywą Rady Europy i Unii Europejskiej.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

 

W dniu 8 września 2019 r. w Brusach zorganizowano wydarzenie prezentujące dziedzictwo kulturowe, mieszkańcy naszej gminy mogli wziąć udział w imprezie plenerowej, która rozpoczęła się Mszą św. z elementami kaszubskimi. Na imprezie został przeprowadzony konkurs na patriotyczny wieniec żniwny, a także zostały zorganizowane warsztaty z plecionkarstwa wieńca żniwnego.  

Ciekawym elementem wydarzenia była wystawa „Postęp technologiczny na kaszubskiej wsi” przedstawiająca tradycję zaborskiej wsi, rzemiosło wiejskie i obrazowała jak przedstawiał się postęp technologiczny w rolnictwie.

Dodatkowo zaprezentowane zostały stoiska z tradycyjnymi potrawami regionalnymi, które zostały nagrodzone w ramach konkursu.

Dla najmłodszych uczestników wydarzenia przygotowano warsztaty z malowania Aniołów Józefa Chełmowskiego, naszego lokalnego artysty.

Jedną z atrakcji był przegląd zespołów tanecznych pt. „Na patriotyczną nutę”. Zgromadzeni uczestnicy wydarzenia wspólnie zatańczyli taniec narodowy Polonez, który poprowadziła grupa młodzieży z Zespołu Pieśni i Tańca Krebane z Brus. Kolejną atrakcją przybliżającą kwestię odbudowy państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości było stanowisko rekonstrukcyjne, obozowisko historyczne, zorganizowane przez lokalne Stowarzyszenie Miłośników Gryfa Pomorskiego „CIS” z Męcikała. Zaraz następnego dnia, 9 września w Kaszubskim Liceum ogólnokształcącym zostało zorganizowane spotkanie autorskie z doktorem Romualdem Bławatem, który przybliżył uczestnikom sylwetkę i twórczość marynisty Mariana Mokwy, jego działalność niepodległościową. Panel dyskusyjny z prelegentem rozpoczął się recytacją utworów o Marianie Mokwie przygotowaną przez uczennice z Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego z Brus.

 

Wręczenie nagród podczas imprezy plenerowej (niedziela 8 września)

 

 

 

 

Spotkanie autorskie z Romualdem Bławatem ( poniedziałęk 9 września )

 


 

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011