LOGO MBP Brusy - kliknij, aby ściagnąć Katalog książek ONLINE
Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego - Facebook
Najpopularniejsze książki tylko w bibliotece w Brusach CENTRUM WOKÓŁ CENTRUM ZBIORY DZIAŁALNOŚĆ ARCHIWUM CKiB

W piątek 6 września 2019 r. na placu przy Urzędzie Miejskim w Brusach, odbyła się ósma edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Narodowe Czytanie pokazuje, że chcemy wracać do polskiej literatury, chcemy sięgać po lektury dobre, sprawdzone, o których dyskutujemy i które od lat nas poruszają. Ta inicjatywa udowodniła, że wspólna lektura polskiej literatury jest dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu w towarzystwie osób, które łączy miłość do rodzimej literatury. Akcja Narodowego czytania organizowana jest od 2012 roku i objęta honorowym patronatem pary prezydenckiej. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
2. Dym – Maria Konopnicka
3. Katarynka – Bolesław Prus
4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda
Organizatorami było Centrum Kultury i Biblioteki oraz Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące. W imprezie wzięli udział uczniowie Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego, Zasadniczej Szkoły Zawodowej, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz mieszkańcy Gminy Brusy. Wszyscy chętni, którzy czytali fragmenty otrzymali certyfikat z pamiątkową pieczęcią tegorocznej odsłony Narodowego Czytania, a każdy uczestnik akcji otrzymał pamiątkową zakładkę do książek, promującą tegoroczne przedsięwzięcie.
W programie Narodowego Czytania w Brusach znalazły się fragmenty nowel w interpretacji
Witolda Ossowskiego – Burmistrza Brus
Krzysztofa Gierszewskiego – Zastępcy Burmistrza Brus
Elżbiety Narloch – Sołtys Kosobud
Bożeny Kisiel – uczestniczki Warsztatu Terapii Zajęciowej,
młodzieży z Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego w Brusach:
Filipa Ginter, Emilii Kozikowskiej, Piotra Czapiewskiego, Karoliny Czapiewskiej, Martyny Drobińskiej, Agaty Butowskiej i Weroniki Gussmann.
Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy posiadają we własnych zbiorach polskie nowele do odwiedzenia biblioteki w celu otrzymania odcisku pamiątkowej pieczęci.
Organizatorów akcji cieszy fakt, że coraz więcej młodzieży zgłasza się z własnej inicjatywy do głośnego czytania fragmentów, podczas corocznej akcji Narodowego Czytania.
Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i udział w tegorocznej akcji.

Uczniowie Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego w Brusach

Pan Krzysztof Gierszewski

Pani Elżbieta Narloch

Bożena Kisiel

Pan Witold Ossowski

Więcej zdjęć na Facebooku, zobacz...

 
 
Strona główna | Aktualności | Ogłoszenia | Galeria | Polityka Prywatności | Kontakt
Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2011